Če želimo ponovno pridobiti zdrave prehranske ‘instinkte’, moramo najprej razviti holistično razumevanje človeka in vloge prehrane. To novo znanje – v kombinaciji z uživanjem kakovostne hrane in z vzpostavitvijo zdravih prehranjevalnih navad – nam bo omogočilo razviti novo vrsto občutljivosti za učinke, ki jo ima hrana na naše telo. Te nove ‘instinkte’ ni več mogoče enačiti z živalskimi instinkti, saj so le-ti doseženi s pomočjo našega zavestnega sodelovanja – čeprav služijo enaki funkciji vodenja pri izbiri ustrezne hrane in pijače, kot je to v primeru živali.
Uvodno branje:
♦ OSEBNA ODGOVORNOST ZA ZDRAVJE
Razloge za izgubo zdravih prehranskih instinktov je mogoče povzeti na naslednji način: [1] Mi so se do določene stopnje ločili od narave z namenom, da bi razvili sposobnost razmišljanja, ki je osnovni pogoj za človeško svobodo. Sedaj lahko s pomočjo mišljenja razumemo materialni svet, zgradbo našega telesa in celo fizične aktivnosti, ki udeležene v prehranskih procesih, vendar je cena za to izguba zdravih prehranjevalnih in pivskih instinktov. Medtem ko so živali še vedno vodene s pomočjo instinktov, moramo mi uporabljati naše mišljenje, če se želimo pravilno prehranjevati.
Če hočemo preobraziti naše podedovane instinkte, potem se bomo zagotovo soočili z mnogimi izzivi in težavami na poti k zdravim prehranjevalnim in pivskim 'instinktom'. Na tej poti moramo narediti različne spremembe v našem odnosu do hrane kakor tudi do pijače. Dejavnosti, ki nam omogočajo izvesti ustrezne spremembe, lahko razvrstimo v štiri skupine, ki odslikavajo štiri dele našega centralnega živčnega sistema z njihovimi specifičnimi funkcijami.
1. Pridobivanje holističnega razumevanja vloge prehrane
Velika količina literature o prehrani, ki je dandanes na voljo, dokazuje, da si prizadevamo razumeti, kako hrana vpliva na naše telo oz. kaj ima pozitiven ali negativen učinek za naše zdravje. Takšno prizadevanje je nuja našega časa, saj obstaja veliko enostranskih 'resnic' o hrani. Če želimo preseči zelo razširjeno stanje zmede, ki prevladuje na področju prehranjevanja, potem moramo razviti resnično razumevanje o tem, kako vpliva hrana na vse vidike človeškega bitja – kar pomeni, da moramo spoznati temeljne prehranske principe. Le z njihovo pomočjo lahko pridobimo ustrezno holistično razumevanje vloge prehranjevanja, ki nam bo omogočilo, da bomo pravilno izbirali med živili in dietami, ki so nam na voljo. V nasprotnem primeru bomo morda – kljub najboljšim namenom – izbrali stvari, ki nam lahko bolj škodujejo kot koristijo.
2. Oskrbovanje telesa s kakovostno hrano
Še preden si pridobimo bolj celovito razumevanje prehranjevanja, lahko začnemo oskrbovati naše telo z najbolj kakovostno hrano, ki jo lahko nabavimo ali pridelamo. Naša telesa so čudoviti organizmi, ki so izjemno zapleteni, z različnimi sistemi in organi v stalnih medsebojnih interakcijah. Z uživanjem kakovostne hrane bomo zagotovili, da naše telo dobi nujno potrebne hranilne snovi in da ni obremenjeno s snovmi, ki jih ne potrebuje. [2]
Prehod iz nizke k visoko kakovostni hrani lahko smatramo kot sredstvo za počasno razstrupljanje telesa. To ne zahteva opustitve naših najljubših jedi, saj jih lahko pripravimo z bolj kakovostnimi sestavinami. Seveda, za to moramo dejansko kuhati – brez te sposobnosti (ali vsaj pripravljenosti za učenje kuhanja) ne moremo pričakovati, da bomo dosegli veliko resnično pozitivnih sprememb na področju prehrane.
3. Vzpostavljanje zdravih prehranjevalnih navad in ritmov
Naše prehranjevalne navade so v veliki meri pod vplivom prehranjevalnih navad tistih ljudi, ki so nas obkrožali v našem otroštvu. Zato ne moremo trditi, da so naše prehranske navade resnično naše, vse dokler se zavestno ne odločimo, katere hočemo ohraniti in katere hočemo spremeniti, tako da bodo ustrezale našim individualnim potrebam. Odrasli ljudje imajo možnost, da se sami izobražujejo in spreminjajo svoje prehranjevalne navade, če se za to odločijo. Za premagovanje starih navad je potrebno trdo delo, vendar če smo pravilno motivirani in vztrajamo – kljub pogostim padcem v stare navade – jih je možno spremeniti. Pozitiven rezultat je vreden vsega truda.
Za mnoge ljudi je največja sprememba prehranjevalnih navad prehod iz uživanja hrane slabe kakovosti na uživanje hrane dobre kakovosti. To je zato, ker hitra hrana (fast food) dejansko zasvojuje! Ljudje lahko pri tem prehodu doživljajo simptome podobne tistim, ko nekdo prekine z uživanjem drog. [3] Končni cilj našega prizadevanja je vzpostavitev uravnotežene prehrane z veliko različnimi vrstami žit, sadja, zelenjave, stročnic, itd. Če obstaja težnja k enostranski prehrani s krompirjem in mesom – ali kateri koli drugi izredno enostranski prehrani – se problematična živila lahko postopno zmanjšujejo, dokler ne postanejo del bolj uravnotežene diete. [4]
4. Razvoj nove sposobnosti zaznavanja učinkov hrane
Če bomo nekaj časa prakticirali to, kar je opisano zgoraj, potem bomo začeli razvijati večjo občutljivost za učinke hrane na naš organizem. Morda se bomo znašli v okoliščinah, ki nas bodo 'prisilile', da bomo jedli hrano, ki smo jo nekoč uživali, sedaj pa nam bo to neprijetno. Ali pa bomo nenadoma sposobni zaznati razliko v kakovosti hrane, ki je v preteklosti nismo bili sposobni, na primer, razliko med sveže mleto moko in staro moko. Ali pa bo naš želodec postal veliko bolj občutljiv na kakovost hrane, ki jo prejme, s čimer bo postal dodatni 'organ okusa'. Takšne izkušnje bodo dokaz, da smo na pravi poti, kajti "dobra prebava temelji na sposobnosti okušanja s celim prebavnim traktom, in slaba prebava je rezultat nesposobnosti celega prebavnega trakta, da bi izvajal te funkcije okušanja." [5]
Te štiri dejavnosti različnih vrst, ki so potrebne za razvoj novih prehranskih 'instinktov', se seveda dogajajo v časovnih obdobjih, ki se lahko pogosto prekrivajo. Vendar pa obstaja smiselno zaporedje Novo razumevanje – Dobra kakovost – Nove prehranjevalne navade – Nova občutljivost, ki ustvarja plodna tla za vzgojo bolj zdravih prehranskih 'instinktov'. Ti 'instinkti' niso enaki živalskim instinktom, saj vključujejo proces učenja in zavestno pridobivanje novih prehranjevalnih navad. Končni rezultat je razvoj sposobnosti, ki nam omogoči, da občutimo, kaj je zdravo za naš organizem, na podoben način, kot to deluje v primeru živalskih instinktov. Iz tega razloga jih lahko še vedno poimenujemo 'instinkti'.
Če opazujemo aktivnosti živali v naravi, lahko prepoznamo v ozadju živalskih instinktov veliko modrost, ki usmerja in nadzira vse vidike njihovega življenja. Instinkti so najpomembnejša manifestacija dejavnosti astralnega telesa v živalskem kraljestvu. Lahko bi celo rekli, da je živalsko kraljestvo zunanja manifestacija samega bistva astralnega telesa. Na primer, v domeni občutkov oz. čustev – ki so ena od osnovnih izrazov narave astralnega telesa – lahko prepoznamo obstoj dveh skupin odzivov: v eni prevladuje občutje simpatije in v drugi občutje antipatije. Če opazujemo živalski svet, lahko prepoznamo, kako se živali ravnajo po občutku simpatije in antipatije do vsega, kar se jim približa od zunaj. Njihovi odzivi so takojšnji in sposobni prepoznati ali je to, s čimer so soočeni, za njih koristno ali škodljivo. To velja tudi za hrano, ki jo uživajo. To je manifestacija aktivne modrosti astralnega telesa, ki ga posedujejo vse živali v neokrnjenem naravnem okolju.
Kje v človeškem bitju lahko najdemo podobno modrost astralnega telesa v akciji? Za to je treba pogledati na živčni sistem, ki je fizični izraz astralnega telesa. Seveda so dejavnosti astralnega telesa raznolike, tako kot je to primer z dejavnostmi različnih delov živčnega sistema. Če gledamo avtonomno ali vegetativno živčevje, lahko vidimo živce, ki se razvejajo iz hrbtenjače in potujejo do notranjih organov, kot so srce, dihala in prebavila. Naloga tega živčevja je, da avtomatsko nadzoruje telesne funkcije pod nivojem naše zavesti. Odzivi tega sistema so hitrejši, medtem ko so odzivi endokrinega sistema počasnejši, vendar pa sta oba sistema bistvenega pomena za pravilno vzdrževanje homeostaze in posledično za ohranjanje našega zdravja.
Druga pomembna dejavnost astralnega telesa, "ki se izvaja v notranjosti telesa, je povezana z razgradnjo snovi v hrani. Kar je uporabno, se prenaša v krvne žile, ostalo se izloči z urinom ali blatom. To je zdrava, normalna in redna dejavnost človeka, v katerem astralno telo deluje pravilno s tem, ko raztopi snovi v hrani. V telo vsrka tisto, kar je koristno in izloči, kar je nekoristno. Domnevati moramo, da ta dejavnost človeka ni običajna dejavnost, kajti le-ta vsebuje nekaj neizmerno pametnega. Raztopljene in preobražene prehranske snovi se nenehno prenašajo skozi krvne žile do notranjih organov, in hranila, ki gredo v pljuča, so popolnoma drugačna od tistih, ki gredo v vranico. Astralno telo je veliko pametnejše od človeka. Človek lahko le polni svoja usta s hrano, medtem ko jih astralno telo lahko razločuje. To je podobno sortiranju dveh snovi, ko se ena predaja v eno smer, kjer se uporabi, in druga v drugo smer. To je tisto, kar opravlja astralno telo. Le-to izbira določene snovi in jih pošilja v pljuča, vranico, grlo in do ostalih organov. Modro razdeljevanje (prehranskih snovi) se dogaja znotraj (človeškega organizma). Astralno telo je izjemno modro, veliko bolj, kot smo mi sami. Najbolj izobražena oseba današnjih dni ne bi vedela, kako poslati ustrezne snovi v pljuča, grlo ali vranico; ne bi niti vedela, kaj naj pove o tem. Toda človek lahko to izvaja v svoji notranjosti s pomočjo astralnega telesa." [6]
Tako lahko vidimo čudovito usklajevanje kompleksnih presnovnih procesov, ki so stimulirani z zaužitjem hrane in pijače, usmerjano s prirojeno modrostjo astralnega telesa. Seveda je to nezavedna dejavnost našega astralnega telesa, medtem ko se mi bolj ali manj zavedamo čutnih vtisov, ki jih povzroča uživanje različne hrane in pijače. V tem primeru nam astralno telo omogoča občutenje različnih stopenj simpatije ali antipatije do tega, kar zaužijemo. Astralno telo je tudi sedež naših želja, hotenj, nagonov in hrepenenj po določeni hrani ali pijači, ali nasprotnih čustev, ki lahko privedejo do zavrnitve določene hrane ali pijače. Iz vsega tega vidimo veliko vlogo astralnega telesa na področju našega prehranjevanja.
Instinkti, ki so manifestacija modrosti astralnega telesa, so na ta način še vedno dejavni pri vzdrževanju homeostatičnega ravnovesja našega telesa. Vendar pa obstajajo tudi drugi deli našega astralnega telesa, ki delujejo proti temu, s tem ko razvijemo in uresničujemo takšne želje po hrani in pijači, ki so škodljive za naše zdravje. Vendar jih lahko s pomočjo vpogleda tudi preobrazimo na tak način, da bodo naša prehranska nagnjenja podpirala prizadevanje nagonskega dela astralnega telesa za vzdrževanje zdravega notranjega okolja.
Če k vsemu temu dodamo tudi vlogo astralnega telesa pri nastanku notranje bolezni, ki je opisana v tekstih PREHRANA KOT VZROK BOLEZNI, lahko bolje razumemo, zakaj "je pomembno, da se zavedamo, da naj bi pri hranjenju človek razvil (zelo dobro razvit instinkt okusa), energičen odnos do različnih vrst hrane; ne bi smelo biti nepomembno, ali nekdo uživa solato ali špinačo, ampak bi moral biti posameznik popolnoma dovzeten do takšnih razlik v rastlinskem svetu, kot so razvidne, če primerjamo (učinke) zelene solate in špinače (na človeški organizem). Tisto, kar nekdo doživlja v okušanju obeh, je živo razmerje makrokozmosa do mikrokozmosa, medsebojno razmerje, ki se podzavestno nadaljuje v astralnem telesu in prodira v vse organe. To je ena stvar. Ko bo (moderno raziskovanje prehranjevanja) doseglo resnično razumevanje astralnega telesa in njegovih funkcij, bo to imelo za posledico zdravo higieno prehranjevanja, in to bomo potrebovali, zato ker bo človeštvo tisto, kar pripada nezavednem, nagonskem načinu življenja, postopoma izgubilo in ga bo potrebno nadomestiti z zavestnim odnosom do kozmičnih okolij," [7] vključno s plodovi narave.
En pomemben del zavestnega odnosa do kozmičnih okolij se lahko vzpostavi z razvojem nove sposobnosti okušanja hrane, ki presega to, kar smo sposobni okusiti zgolj s fizičnimi čutili. Potem bomo takoj vedeli, na kateri del našega organizma hrana učinkuje in če je ta učinek pozitiven ali ne. To bodo bili 'instinkti prihodnosti' – na zunaj podobni živalskim, vendar pa doseženi z zavestnim delovanjem pri preobrazbi naših simpatij in antipatij glede hrane in pijače. Potem ne bomo več potrebovali prehranske svetovalce, da nam bodo pomagali pri izbiri ustrezne hrane in pijače, saj bomo sami sposobni prepoznati učinke vsega, kar bomo zaužili, na stanje našega telesa, duše in duha.
Za dodatno perspektivo glej:
Dva od zgoraj navedenih štirih korakov do zdravih prehranskih 'instinktov' vsebujeta praktična navodila za izboljšanje naše prehrane. Le-ta predstavljata dve osnovna pogoja za razvoj novih prehranskih 'instinktov'. Prvi pogoj je, da našemu telesu zagotovimo kakovostno hrano. Edino dobra kakovost hrane lahko prečisti naše telo do te mere, da bomo sposobni občutiti, kaj je zdravo jesti in kaj ne.
♣ Za seznam živil, ki se lahko uvrstijo v kategorijo dobre kakovosti, glej HOLISTIČNA PREHRANSKA 'PIRAMIDA'
Drugi pogoj je, da vzpostavimo zdrave prehranjevalne navade in ritme v celoti. Le-ti se lahko razlikuje od osebe do osebe ali od ene prehranjevalne skupnosti do druge. Vendar pa brez prizadevanj po izboljšanju naših obstoječih prehranjevalnih navad, ne moremo upati, da bomo naredili kakršen koli napredek glede razvoja sposobnosti, da občutimo, katera hrana nam koristi in katera nam škodi.
Pri tej nalogi ima posebno vlogo sedem žit. V primerjavi s krompirjem [8] imajo žita uravnotežen vpliv na možgane, saj stimulirajo tako sprednji del možganov (čelni reženj, na sliki obarvan modro) kot tudi tiste predele možganske skorje, ki so povezani z različnimi čutili (temenski, zatilni in senčni reženj, na sliki obarvani zeleno). Na ta način so žita vir hranilnih snovi za potrebe našega mišljenja kot tudi za potrebe zaznavanja z različnimi čutili – vendar le, če uživamo polnovredna, nepredelana žita. Zato imajo žita zelo pomembno vlogo, če želimo ponovno pridobiti zdrave prehranjevalne 'nagone' v sodelovanju naših dejavnostih mišljenja in zaznavanja. [9]
♣ Za seznam žit glej POLNOVREDNA ŽITA
Obstaja tudi razlika, če uživamo le eno ali nekaj najbolj priljubljenih žit, ali pa je na našem jedilniku vseh sedem žit. Uživanje različnih vrst žit popestri naš jedilnik in obenem prispeva k bolj uravnoteženi prehrani. Še boljše rezultate pa je mogoče doseči, če razvijemo navado uživanja žit v skladu z ritmom tedna. Razlogi za uporabo takšnega ritma so predstavljeni v tekstu USKLAJEVANJE S SEDMIMI ŽITI.
♣ Za praktična navodila glej TEDENSKI RITEM SEDMIH ŽIT
SVARILO: Zgornje praktične prehranske smernice se morajo vedno vstaviti v okvir SPLOŠNIH PREHRANSKIH NAPOTKOV z namenom, da prepoznamo njihove omejitve, kadar iščemo rešitev za specifični prehranski problem. Poleg tega morate biti seznanjeni z VLOGO PREHRANSKIH NAPOTKOV z namenom, da se izognete katerim kolim enostranskim zaključkom.
OPOMBE