Ko uživamo žita skladno z ritmičnim sosledjem dnevov v tednu – pšenico, riž, ječmen, proso, rž, oves in koruzo – vnašamo dodatno kakovost k celotnemu ritmičnemu življenju tedna zaradi samih sprememb, ki jih prinaša priprava in uživanje vseh sedmih žit.
Uvodno branje:
Če želimo, lahko žita uživamo v naslednjem tedenskem ritmu:
S tem pristopom vzpostavimo tedenski vnos sedmih žit na ritmičen način. V opisu DEVET VIDIKOV ZDRAVEGA OBROKA vidimo, da Ritem obrokov deluje kot posrednik med zunanjim svetom in človeškim bitjem. V prehranskem principu USKLAJEVANJE S SEDMIMI ŽITI so pojasnjeni osnovni razlogi za uvedbo takšnega ritma v našo vsakodnevno prehrano. Vendar pa lahko to storite tudi na osnovi vedenja, da imajo ritmi na splošno pozitiven učinek na ravnovesje našega organizma in da ta ritem ne more škoditi – prav nasprotno, sam ritem bo prispeval novo kakovost v našo tedensko rutino.
Iz bolj praktičnega vidika vključitev vseh sedmih žit omogoča sobivanje tradicionalnih kultur prehranjevanja, ki so se razvile okrog posameznih žit na različnih koncih sveta. Vendar pa še nikoli ni bilo nobene kulture, ki bi uporabljala vseh sedem žit – to lahko naredimo šele v tem obdobju človeškega razvoja. Ritem sedmih žit je lahko zelo koristen v skupnostih, kjer člani prihajajo iz različnih tradicionalnih prehranskih kultur. Vendar pa lahko vsaka skupnost pridobi z večjo raznolikostjo žit na njihovih krožnikih. [1]
Izvajanje tega ritma je lahko zelo prilagodljivo, odvisno do okoliščin in potreb članov skupnosti. To je lahko priprava ene preproste jedi na dan (npr. kruh, krekerji, piškoti), ki je narejena z žitom, ki pripada določnemu dnevu. Ali pa lahko uporabimo (če deluje) ustrezno žito na določeni dan v vseh jedeh, kjer se zahteva uporaba žita, ali moke, ali ostalih žitnih izdelkov. Obstajajo pa še tudi vmesne možnosti.
♦ Za nekaj navdiha in za recepte si nabavite knjigo Kuhinja na osnovi žitaric v ritmu s tednom
OPOMBE