Prehrana in ‘notranji zdravnik’

Med najbolj pomembnimi dejavniki, ki vplivajo na zdravje človeka, je odnos med ritmičnim sistemom z njegovimi ritmi dihanja in kroženja krvi, ter med metaboličnim sistemom z njegovimi procesi presnove in njihovimi prirojenimi težnjami k razvoju bolezni. To je naš ‘notranji bolnik’, ki potrebuje nenehno zdravljenje s strani krvnega obtoka in pripadajočih ritmov – s strani našega ‘notranjega zdravnika’. Ta zdravilec dobi spodbudo za njegovo delovanje preko mineralnih snovi, ki vstopajo v krvni obtok v tankem črevesju. Te snovi najprej delujejo v metaboličnem sistemu kot hranila; ko pa vstopijo v ritmični sistem delujejo kot zdravilne snovi. Na ta način postane naša hrana naše zdravilo.

Uvodno branje:

TRIDELNA NARAVA ČLOVEKA

BISTVO ČLOVEŠKEGA ZDRAVJA

ČLOVEKOV NOTRANJI ZDRAVNIK

Ritmični sistem kot zdravilni sistem

Če pogledamo TRIDELNO NARAVO ČLOVEKA, lahko opazimo poseben položaj ritmičnega sistema v sredini med živčno-čutilnim sistemom in metaboličnim sistemom s pripadajočimi udi. Ritmični sistem obsega srce in pljuča, ki sta – kot se vidi iz slike – v tesni povezavi. Lahko bi rekli: Dve pljučni krili objemati srce v sredini. To fizično razmerje dveh organov ritmičnega sistema odseva njuno sodelovanje pri procesu oživljanja 'utrujene' krvi, ki prenaša ogljikov dioksid, ki je nastal v telesnih celicah kot stranski produkt presnove glukoze. Ta kri se pretaka skozi desni prekat srca v pljuča, kjer se preko dejavnosti dihanja odstrani iz nje ogljikov dioksid in se vanjo prejme kisik. Kri, ki je oživljena s kisikom, se vrne v levi srčni prekat in se potem skozi omrežje arterij in kapilar pretaka vse do posameznih celic telesnih tkiv. Ta nenehna ritmična preobrazba modre krvi v rdečo kri [1] je vitalnega pomena za obstoj našega celotnega organizma.

To sodelovanje teh dveh organov se dogaja na ritmični način, zato ker srednji sistem v človeku, "vključuje v smislu dejavnosti vse, kar je pod vlivom ritma – v prvi vrsti dihalni sistem in njegovo povezavo z sistemov kroženja krvi. V širšem smislu obstajajo tudi drugi ritmi, ki so posebnega pomena za človeka, na primer, ritem dneva in noči, spanja in budnosti, ritmična asimilacija hrane in tako dalje. Ti ritmi so neprestano moteni na mnoge načine, zato se morajo posledice teh motenj uravnotežiti s pomočjo določenih faktorjev urejevanja, ki obstajajo v telesu.

Ta ritmična organizacija človeka je zelo pogosto napačno razumljena v zvezi z eno od njenih tipičnih lastnosti, to je razmerja, ki je vzpostavljeno med ritmom kroženja krvi in ritmom dihanja. Pri odraslem človeku je to razmerje približno štiri proti ena. To je seveda samo povprečno približno razmerje in njegove variacije pri posameznikih odražajo obseg zdravja in bolezni v človeškem organizmu. Kar pride na dan v tem ritmičnem človeku kot odnos štiri proti ena se nadaljuje v celotnem človeškem organizmu. Vse, kar priteka iz metaboličnega sistema proti srednjemu ritmičnemu sistemu, in se zoperstavlja temu, kar priteka iz živčno-čutilnega sistema v ritmični sistem, se odvija v tempu štiri proti ena.

Če hočemo biti natančni, dihalni sistem se lahko razume kot ritmično nadaljevanje živčno-čutilnega sistema in sistem obtočil kot ritmično nadaljevanje metaboličnega sistema. Lahko bi rekli, da metabolični sistem pošilja tako rekoč svoje učinke navzgor v ritmičnega človeka in to se izraža v vsakdanjem življenju preko ritma cirkulacije krvi. Živčno-čutilni sistem pošilja svoje učinke v dihalni sistem in to se izraža preko ritma dihanja. Na ta način vidimo v odnosu štiri proti ena v ritmičnem človeku – kajti obstaja kakih sedemdeset srčnih utripov proti vsakih osemnajst dihov – srečanje med živčno-čutilnim sistemom in metaboličnim sistemom." [2]

To razmerje dveh ritmov ima globje ozadje, zato ker "je človek član celotnega velikega kozmičnega sorodstva, tako kot je vsak od naših prstov član našega celotnega organizma. Velika večina ljudi nič več ne občuti samih sebe kot članov velikega svetovnega organizma, vendarle nas lahko celo dandanes navadna znanstvena presoja pouči, da sta človek in njegovo življenje del celotne kozmične ureditve, v katero je umeščen s svojim organizmom. Vzemimo zelo enostaven primer. Znano je, da 21. marca spomladi vzide sonce na določeni točki na nebu. To imenujemo pomladna točka. Prav tako se ve, da ta pomladna točka ni vsako leto ista, temveč se premika. Sonce vzide vsako pomlad malce dalje v Zodiaku in zatorej si lahko predstavljamo, da bo v določenem času mesto sončnega vzhoda prešlo krog celotnega Zodiaka. Približen čas, ki ga potrebuje Sonce za njegovo pot okrog Zodiaka, je 25.920 let. Ko bo minilo 25.920 let bo pomladna točka prišla nazaj na svojo začetno mesto." [3]

Če sedaj usmerimo naš pogled v človeško notranjost, lahko opazimo, da "izvede človek v svojem normalnem stanju osemnajst dihov na minuto. To se spreminja, zato ker diha človek precej hitreje v mladosti in bolj počasi v starosti – vendar je za normalnega človeka pravilno reči, da izvaja osemnajst dihov na minuto. Če pomnožimo 18 s 60 dobimo 1.080, kar je število dihov na uro; pomnožite to s 24 in dobite 25.920 dihov na dan. Tako lahko vidimo, da isto število ureja človekov dan v odnosu do njegovega dihanja, kot ureja prehod spomladanske točke skozi veliko kozmično leto [4]. To je en primer, ki odkriva, kako je človek dejansko voden v eni pomembni dejavnosti, od katere je odvisen vsak trenutek njegovega življenja, s strani enakega števila in mere, kot vodi pot Sonca," [5] od katerega je odvisno vse življenje na Zemlji.

Mnogo več obstaja v ozadju tega, toda zgornji opis bi moral zadostovati, da prikaže pomembnost ritmov v človeškem življenju; prav tako nam pomaga razumeti, zakaj se srednji sistem TRIDELNE NARAVE ČLOVEKA imenuje ritmični sistem. Če sedaj vstavimo vse to v okvir BISTVA ČLOVEŠKEGA ZDRAVJA, bi moral postati očiten velik pomen pravilnega delovanja ritmičnega sistema za zdravje celotnega organizma. To postane še bolj očitno, ko k temu dodamo razlago porekla 'VROČIH' IN 'HLADNIH' BOLEZNI, ki so manifestacija pretiranih medsebojnih učinkov živčno-čutilnega sistema in metaboličnega sistema z udi. Srednji sistem posreduje na ritmični način med dvema nasprotnima sistemoma, ki predstavljata dva različna svetova – duhovni svet zgoraj in fizični svet spodaj. Potemtakem lahko prepoznamo ritmični sistem kot ČLOVEKOVEGA NOTRANJEGA ZDRAVNIKA. Ta "ritmični sistem je posrednik med kozmičnim in zemeljskim v človeku." [6] In "prav tako kot poteka življenje rastline in živali v njihovi zunanji obliki ritmično, prav tako poteka življenje fizičnega telesa. Srce bije ritmično, pljuča dihajo ritmično, in tako dalje. Vse to se odvija ritmično, zato ker je tako urejeno s strani višjih duhovnih sil oz. s pomočjo modrosti sveta." [7]

Potemtakem lahko zaključimo, da "je v človeku stalno prisoten doktor, zato ker so v ritmičnem sistemu aktivni zdravilni faktorji. Dejansko je cel ritmični sistem doktor. Ker je dejavnost doktorja, da nekaj zdravi, in ker obstaja potreba po zdravljenju, mora očitno obstajati tudi bolezen. Če je temu tako, potem morajo biti hoja, mišljenje in prebava stalni procesi bolezni, ter dihanje in kroženje krvi stalno zdravljenje. To se resnično dogaja" [8] v človeškem organizmu. V skladu s tem uvidom lahko vidimo vse, kar prihaja proti centru našega bitja kot začasno motnjo, ki mora biti preobražena na takšen način, da se ohrani ravnotežje celote s pomočjo modrosti, ki je dejavna v ozadju ritmičnega sistema.

"Naj bo hrana vaše zdravilo"

Po tem, ko smo si pridobili osnovno razumevanje zdravilne vloge ritmičnega sistema v celem človeškem organizmu, se lahko sedaj osredotočimo na njegov odnos do metaboličnega sistema, ki preskrbuje hranila, ki vstopajo v krvni obtok v tankem črevesju preko ogromnega števila črevesnih resic.

Kot je pojasnjeno v principu PREHRANA IN 'NOTRANJI BOLNIK', "vsak metabolični proces, če ni zaustavljen, povzroči bolezen v organizmu." [9] Zaradi tega razloga, "morajo obstajati tudi drugi procesi, kateri imajo zgodnejši datum nastanka, [10] zato da lahko metabolizem sploh obstaja v človeku. Ti procesi so procesi kroženja. Kroženje krvi proizvaja stalne zdravilne procese. Če želimo pravilno opisati človeka, se moramo gibati nazaj od metaboličnega procesa do procesa kroženja krvi, seveda vključno z vsemi gonilnimi silami, ki so podlaga procesom kroženja. Neka snov povzroča hitrejše, druga snov počasnejše kroženje v najširšem pomenu besede. Seveda imamo v sebi tudi manjše podrejene sisteme obtočil. Vzemimo katerokoli mineralno snov, recimo zlato, ali pa baker, ki jo na nek način uvedemo v telo – skozi usta, z injekcijo ali na nek drug način – vsaka snov je opremljena s silo vplivanja na krvni obtok, tako da ga spreminja, da ga povrne v zdravo stanje in tako dalje. In to, kar moramo vedeti z namenom, da bi pridobimo vpogled v bistvene zdravilne procese v človeku, je, kakšno spremembo kroženja sproži v nas vsaka snov, ki obstaja v svetu okoli nas. Zato lahko rečemo, da je kroženje krvi nenehen proces zdravljenja." [1note111]

Če hočemo dojeti, kaj se meni s temi spremembami manjših kroženj, moramo "uvideti – takoj ko začnemo govoriti o tekočem organizmu, ki zapolnjuje isti prostor, kot je zaseden s strani fizičnega organizma – da ne moremo govoriti o tem tekočem organizmu v zemeljskem človeku brez omembe eteričnega telesa, ki prežema ta tekoči organizem in ga zapolnjuje s silami. Tekočin se ne bi smelo predstavljati kot pretežno enotno tekočino, temveč kot diferencirano in organizirano – čeprav je tukaj proces organiziranja bolj valujoč. [12] To velja tudi za kri. "V tolikšni meri, kot pripada kri tekočemu organizmu, najdemo v krvi eterično telo, ki jo prežema s svojimi silami." [13] To eterično telo ni preprosta entiteta, temveč se zelo razlikuje; v njemu so številnimi tokovi, glavni ritmi, pod-ritmi in majhni ritmi – in vse to učinkuje na stanje celotnega človeškega organizma.

V tem prehranskem principu smo se osredotočili na nasprotje med metaboličnim in ritmičnim sistemom z njegovim krvnim obtokom in dihanjem. Medtem ko se metabolični sistem s svojimi težnjami k bolezni lahko označi kot notranji bolnik, je ritmični sistem v svoji bistveni lastnosti notranji zdravnik, ker vsebuje prirojeno moč za ponovno vzpostavljanje ravnovesja v človeškem organizmu. Vendar obstajajo tudi vplivi, ki vstopajo vanj od zunaj – čutni vtisi, snovi v zraku in snovi v hrani. Ti vplivi so lahko koristni ali škodljivi. Na primer, "če preučujete srce – ta čudoviti organ z urejenim ritmom in prirojeno modrostjo – in ga primerjate s hrepenenji in strastmi astralnega telesa, ki dopušča vsakovrstne aktivnosti, ki delujejo proti srcu, boste prepoznali, kako škodljiv vpliv imajo na njegovo normalno delovanje strasti," [14] ki nas spodbujajo, da ponavljamo stvari, ki jih imamo radi, preko zdrave mere.

To velja še posebno v primeru hrane in pijače, kajti "mi se ne moremo izogniti temu, da preko uživanja hrane in pijače nenehno škodimo našemu zdravju. Pretirano hranjenje in pitje nam bolj resno škodita, ampak te dejavnosti nas vedno v manjši meri poškodujejo. Vendar je ritmični sistem tisti, ki nenehno zdravi to bolezen. Človekovo življenje na Zemlji je neprestan proces obolevanja in neprestan proces ozdravljanja." [15]

Če hočemo razumeti ta prehod od škodovanja do zdravljenja, moramo pogledati "spremembo, kateri je izpostavljena zunanja snov v prehranskem sistemu (presnovnem oz. metaboličnem sistemu), kajti potem prepoznamo pomen hranilnih sil v človeku. Ampak te sile se prenesejo v sistem dihanja. In medtem ko nadaljujejo z delovanjem v dihalnem sistemu, ne postanejo samo sile za potešitev lakote in žeje, ne le sile obnove človeka, ampak postanejo notranje sile za odpravo bolezni. Preobražene hranilne sile so zdravilne sile. Kdor pravilno razume prehrano, razume začetek procesa zdravljenja. Kdor ve, kaj mora v zdravem človeku početi mineral [16], ta tudi ve, kako mineral deluje kot sredstvo za zdravljenje v tem ali onem primeru. Zdravilne sile v nas so preobražene hranilne sile." [17]

Za resnično razumevanje različnih mineralnih snovi, ki vstopajo v nas v različnih oblikah in imajo različne učinke na 'manjše krožne sisteme' v celotnem sistemu kroženja krvi je potreben študij klasične medicine in obenem tudi duhovno-znanstvene medicine. Za ostale ljudi je dovolj, da dojamejo, da je bilo poznavanje teh učinkov v ozadju Hipokratovega citata: "Naj bo hrana vaše zdravilo in zdravilo naj bo vaša hrana." [18]

Pri prehodu iz metaboličnega v ritmični sistem imamo proces, ko se hranile snovi preobrazijo v zdravilne snovi – natančneje, mineralne snovi, ki vsebujejo sile hranjenja. Hrana je lahko naše zdravilo samo zato, ker vsebuje mineralne snovi. "Potemtakem je precej dobra praksa, če nekdo, ki ne more prenašati to ali ono nesoljeno hrano, doda več soli. Nekdo drug mora dodati poper, medtem ko drugi dodajo papriko. Zato ker oseba ne more prenesti stvari takšne kot so, jih prilagodi tako, da zadovoljijo njene potrebe. Tu spet ne obstaja meja v primeru, ko nekdo potrebuje poper ali papriko kot zdravilo; ne obstaja meje med uporabo popra ali paprike z namenom, da se nekdo pozdravi s pomočjo prebave, ali, če se vzame nekaj iz mineralnega kraljestva, kadar se stvari poslabšajo. Ni pomembno, če je to dano kot dodatek hrani ali kot zdravilo; tu se stvari spet zlivajo druga v drugo – tu znova ni meje." [19] Z drugimi besedami, v odnosu do učinkov mineralnih snovi na ritmični sistem ne obstaja jasne razmejitve med tistimi mineralnimi snovi, ki vstopajo v krvni obtok kot hranila, in tistimi, ki vstopajo kot stimulansi ali zdravila. Potemtakem v tem primeru ne obstaja resnične razmejitve med hrano in zdravili.

Za dopolnilne perspektive glej:

PREHRANA IN 'NOTRANJI BOLNIK'

HRANA IN DUŠEVNO POČUTJE

PRAKTIČNI PREHRANSKI ZAKLJUČKI IN SMERNICE

Ta prehranski princip razloži, kako se naša hrana preobrazi v zdravilo; vendar to še ne pomeni, da ima vsa hrana pozitiven terapijski učinek na stanje našega organizma. To se lahko zgodi samo pod naslednjimi pogoji:

Znano je, da zdravilo lahko škodi, če se ga jemlje, ko ni potrebe, ali če količina zdravila ni prava, ali če je kakovost zdravila slaba. Vse to drži tudi za hrano; razlika je v tem, da so učinki hrane bolj blagi v primerjavi z zdravili, ter v tem, da so količine hrane, ki jo zaužijemo, večje od običajnih količin zdravil.

Glej DEVET VIDIKOV ZDRAVEGA OBROKA za razširjen pregled pogojev, ki omogočajo, da ima naša hrana zdravilne učinke.

Če pogledamo vprašanje kakovosti hrane, je prva stvar, ki izstopa, velik pomen mineralov v naši hrani . To je prepoznano s strani moderne prehranske znanosti, vendar brez zavedanja o obstoju različne kakovosti mineralov. Obstaja kritična razlika med minerali, ki pridejo v obstoj po naravni poti, in umetnimi kemičnimi spojinami, ki jih ustvari človek, kot so umetna gnojila, herbicidi, pesticidi in dodatki živilom. Lahko si predstavljamo, da učinek vseh teh umetnih mineralnih snovi (celo v majhnih odmerkih) na procese kroženja krvi ne more biti dobrodejen v takšni meri, kot je to v primeru naravnih mineralnih snovi. V tem oziru imajo divja hrana ali ekološka hrana prednost, ker vsebujejo minerale v njihovi naravni obliki in sestavi.

V povezavi s tem je tudi jasna velika prednost polnovrednih živil pred rafiniranimi živili. Zaradi postopka rafiniranja izgubimo veliko količino pomembnih esencialnih mineralov in elementov v sledeh. Poleg tega lahko dobimo preveč določenih mineralnih snovi, kot so prečiščena sol ali sladkor, brez pripadajočih mineralov v sledeh, ki so bistvenega pomena za pravilno stimulacijo manjših sistemov kroženja. Uživanje rafiniranih živil pripelje do neskladnosti med metaboličnimi in ritmičnimi procesi. Zato ne preseneča, če dandanes obstaja dovolj dokazov, da prekomerno uživanje belega sladkorja spodbuja našega 'notranjega bolnika' do skrajnih meja in posledično prispeva k množici modernih bolezni. [20]

Potemtakem je najboljše preventivno zdravilo, da preko naše dnevne prehrane dobimo dovolj mineralov v njihovi naravni obliki. To potrjuje tudi dejstvo, da je tradicionalna medicina temeljila na uporabi rastlin v mnogoterih oblikah, kot so čaji, tinkture, eliksirji, mešanice zelišč, itd. Vsa naravna hrana je izjemno kompleksna kombinacija več sto naravnih kemičnih spojin [21], ki jih ni mogoče nadomestiti z izoliranimi snovmi, četudi so pridobljene iz naravnih virov. Na primer, železo znotraj koprive bo delovalo drugače kot železo, ki ga vsebuje meso, zaradi vseh fitokemikalij, ki so prisotne v koprivi. Zatorej so najboljši vir 'multimineralnih zdravil' naravna živila, v prvi vrsti rastline.

SVARILO: Zgornje praktične prehranske smernice se morajo vedno vstaviti v okvir SPLOŠNIH PREHRANSKIH NAPOTKOV z namenom, da prepoznamo njihove omejitve, kadar iščemo rešitev za specifični prehranski problem. Poleg tega morate biti seznanjeni z VLOGO PREHRANSKIH NAPOTKOV z namenom, da se izognete katerim kolim enostranskim zaključkom.

   OPOMBE

  1. Kri, bogata s kisikom, je svetlo rdeča; kri z malo kisika je temno rdeča. Razlikovanje med 'rdečo in modro krvjo', ki predstavlja kri s kisikom in kri z ogljikovim dioksidom, izhaja iz tradicije, vendar se še vedno uporablja na anatomskih prikazih obtočil za označevanje pretoka dveh različnih vrst krvi.
  2. Rudolf Steiner, Stuttgart, 27.10.1922; Fundamentals of Anthroposophical Medicine
  3. Rudolf Steiner, Berlin, 13.02.1917; Cosmic and Human Metamorphoses
  4. Grški filozof Platon je poimenoval cikel 25.920 let kozmično leto; zato se sedaj imenuje platonsko leto, medtem ko ga znanost imenuje veliko leto.
  5. Glej opombo 3
  6. Rudolf Steiner, Dornach, 26.11.1920; The Shaping of the Human Form out of Cosmic and Earthly Forces
  7. Rudolf Steiner, Berlin 7.12.1905; Esoteric Development
  8. Rudolf Steiner, Stuttgart, 16.10.1923 afternoon, Deeper Insights into Education
  9. Rudolf Steiner, Dornach, 9.11.1923; Man as Symphony of the Creative Word
  10. Sklicevanje na obdobje Starega Sonca, v katerem so nastali cirkulacijski procesi (v primerjavi s metaboličnimi procesi, ki so nastali kasneje v obdobju Stare Lune).
  11. Rudolf Steiner, Dornach, 9.11.1923; Man as Symphony of the Creative Word
  12. Rudolf Steiner, Dornach, 17.12.1920; Soul and Spiritual in the Human Physical Constitution
  13. Glej opombo 9
  14. Glej opombo 7
  15. Glej opombo 8
  16. V originalnem besedilu Steiner uporablja besedo 'sol' v alkimističnem smislu, kar pomeni minerale; drugi izraz zanje je mineralne soli. Za dodatno razlago glej ZEMELJSKI PREHRANSKI TOK.
  17. Rudolf Steiner, Dornach, 13.10.1923; The Four Seasons and the Archangels, www.rsarchive.org
  18. To je verjetno najpogosteje uporabljeni citat, kadar želijo ljudje poudariti pomen prehranske terapije. Vendar se ne da razumeti, kako lahko hrana postane zdravilo brez poznavanja dogajanja, ki je predstavljeno v tem prehranskem principu.
  19. Rudolf Steiner, Dornach, 23.10.1922, Spiritual Relations in the Human Organism
  20. Glej seznam bolezni, ki jih moderne znanstvene raziskave povezujejo s prekomernim uživanjem sladkorja, na 141-reasons-sugar-ruins-your-health
  21. Kot primer naravne kompleksnosti lahko vzamemo rastlino rmana, ki vsebuje 128 različnih snovi. Le manjši del teh snovi je poznan povprečnemu človeku (npr. ogljikovi hidrati, maščoba, voda, kalcij, mangan, itd.); ostalo so kemične spojine, kot so acetylbalchanolid, millefolid, stigmasterol, itd. Glej The Chemistry Found in a Single Yarrow Plant (neprevedeno).