Arhetip uravnoteženega obroka

Tridelna zgradba rastline z vsemi njenimi deli v uravnoteženih razmerjih se lahko uporabi kot arhetip za ustvaritev novega ‘bitja obroka’. Takšne rastline v naravi ne obstajajo, kajti mi jemljemo dele različnih rastlin in jih združimo skupaj na svojstven način. Te stvaritve so lahko zelo enostranske in neuravnotežene, lahko pa so uravnotežene na takšen način, da postanejo harmonični obroki, ki nas vsestransko podpirajo v prizadevanju za blagostanje našega bitja.

Ta arhetip nam pomaga pri sestavi različnih posamičnih jedi v uravnotežen obrok. To ni edina možnost, vendar pa ima ta pristop prednost, saj človek pri tem ne potrebuje računalnika z namenom, da bi ugotovil ali obrok vsebuje vse potrebne količine hranil. To, kar človek rabi, je poznavanje osnovnih skupin živil rastlinskega izvora s ciljem, da jih je sposoben povezovati na harmoničen način. To je potrebno zato, ker nam rastlina služi kot model za ustvarjanje nove 'rastline' – lahko celo rečemo, za ustvarjanje novega 'bitja obroka'. Ta model nam omogoča videti, ali ta nova 'rastlina' vsebuje vse potrebne dele ali pa ji kakšen manjka.  [1]

Vendar pa to ne pomeni, da moramo začeti z ustvarjanjem popolnoma novih jedi. Čeprav so na voljo kuharske knjige (v glavnem v nemščini), ki so osnovane na takšnem pristopu k prehrani, kot je predstavljen na tej spletni strani, to ni edini način, da se naučimo ustvarjati uravnotežene obroke. Mnogi recepti za jedi, ki so v obstoju, namreč že vsebujejo nekatere elemente uravnoteženega obroka. Vse, kar je potrebno storiti, je, da jim dodamo ali odstranimo določene sestavine, da dobimo resnično uravnotežen obrok.

Med jedmi iz raznovrstnih tradicionalnih prehranskih kultur lahko celo najdemo takšne, ki imajo vse elemente uravnoteženega obroka. Kljub temu pa jih lahko, če je potrebno, vedno prilagodimo spremenljivim okoliščinam, v katerih živimo,  in osebnim nagnjenim tistih, za katere kuhamo, s pomočjo pristopa, ki je predstavljen v teh prehranskih napotkih.   

Drugi način je, da naredimo jedi, katere so priljubljene (npr. pizza, testenine, itd.) bolj uravnotežene.  Prednost tega pristopa je, da so ljudje že navajeni na te jedi. Največji izzivi so v primerih, ko je glavna sestavina krompir, ali kadar imajo ljudje radi jedi, ki so narejene iz bele moke. Tu je potrebno uporabiti metodo postopne zamenjave bele moke s polnovredno moko, ali krompirja z žitom [2] v kombinaciji z nekaj prigovarjanja. [3] Na ta način nam bo morda uspelo prevladati nasprotovanje in ustvariti bolj uravnotežene obroke.

SESTAVA OBROKA

Uvodna slika nam prikazuje trojno razdelitev celotnega obroka:

jed iz polnovrednih žit je osnova obroka. Razlog, zakaj so polnovredna žita vzeta za osnovo obroka, je v dejstvu – kot se lahko vidi v ARHETIPU ŽITNEGA ZRNA – da so žitarice v svoji notranjem ustroju najbolj uravnotežena živila. Ta lastnost jim je omogočila, da so postala osnovna hrana človeštva. Lahko izberemo katero koli vrsto žita, ki ga želimo, čeprav je bolje, da uporabljamo različna žita in se na ta način izognemo enostranskosti. Če želimo, jih lahko uživamo v skladu s TEDENSKIM RITMOM SEDMIH ŽIT.

Zelenjavna jed(i) je/so telo obroka. Kot sestavni del uravnoteženega obroka lahko pripravimo:

Kot glavni pripomoček uporabljamo PRINCIP TRIDELNE RASTLINE s ciljem, da ustvarimo uravnotežene jedi.

sladica je 'plod obroka', narejena iz sadja in oreškov (kot ključne sestavine), ki v glavnem uspevajo na drevesih in grmovjih, kot so jabolka, breskve, borovnice, lešniki, orehi in podobno. Sladica zadovoljuje našo potrebo po sladkem. [4] V ta namen uporabimo sveže ali naravno konzervirano sadje (vključno z naravnimi sladili) in druge polnovredne sestavine iz HOLISTIČNE PREHRANSKE 'PIRAMIDE'.

 Za pomoč pri sestavljanju uravnoteženega obroka glej PRIMERI URAVNOTEŽENIH OBROKOV.

UPORABA OSTALIH SKUPIN ŽIVIL

Ostale tri nivoje, ki jih prikazuje slika, predstavljajo sledeča živila, ki se lahko uporabijo pri pripravi katere koli jedi: [5]

Ta živila dodajo vonj in obogatijo okus in so zato v ustreznih količinah sestavni del uravnoteženega obroka.

Za dopolnilne perspektive glej:

DEVET VIDIKOV ZDRAVEGA OBROKA

HOLISTIČNA PREHRANSKA 'PIRAMIDA'

   OPOMBE

  1. Arhetip uravnoteženega obroka bo deloval le, če bomo uporabljali živila dobre kakovosti: naravno pridelana žita, zelenjavo, sadje in/ali izdelke narejene iz njih. To je razvidno iz učinka mineralizacije, ki ga povzročajo umetna gnojila (opisano v tekstu BIOLOŠKA IN KONVENCIONALNA HRANA) in kar v veliki meri prispeva k dejstvu, da veliko ljudi danes ni več sposobno uživati žit.
  2. S tem prizadevanjem lahko pričnemo in vztrajamo le v primeru, če vemo, da pretirano uživanje rafiniranih živil v veliki meri prispeva k razvoju debelosti, sladkorne bolezni in drugih sodobnih bolezni, ter da je pretirano uživanje krompirja  eden od glavnih vzrokov za IZGUBO ZDRAVIH PREHRANSKIH INSTINKTOV.
  3. Prigovarjanje ne sme vsebovati nikakršnih poskusov siljenja v uživanje nečesa samo zato, ker je to bolj zdravo. Po drugi strani pa to ne pomeni, da ne smemo uporabiti zdravja kot argument – vse je odvisno od načina, kako to izvajamo! Pri tem so nam v veliko pomoč humor in vključevanje vseh, za katere kuhamo, v oblikovanje jedilnika.
  4. Potreba po sladilih se nanaša na našo potrebo po okušanju sladkega kot del naših izkušenj pri hranjenju. Obstaja več kot dovolj dokazov, da imamo zelo močno željo po sladkem, ki se lahko zelo hitro sprevrže v neustavljivo željo po prekomernem uživanju sladkorja. Razlog, ki je v ozadju te močne želje, je razviden iz vsebine prehranskega principa DOBRA IN SLABA SLADILA.
  5. Če se sprašujete, kje se v tem arhetipu nahaja meso, potem morate pogledati v skupino živil bogatih z beljakovinami Stročnice–Jajca–Meso, kjer lahko najdemo postopen prehod od stročnic, tofuja, sira, jajc, rib, perutnine vse do rdečega mesa. Iz tega lahko vidimo, da mora meso nadomesti katero koli z beljakovinami bogato živilo iz te skupine, če želimo imeti uravnotežen obroka – seveda, v ustrezni količini!