Princip tridelne rastline

Arhetip rastline je prepoznaven v njeni tridelni zgradbi: korenina, steblo z listi, in cvet, ki se preobrazi v plod in semena. V skladu s tem arhetipom ločimo tri glavne skupine rastlinskih živil, ki imajo svoje posebne značilnosti. V eni skupini so korenine, v drugi so listi in stebla in v zadnji skupini so cvetovi, sadeži in semena. Ko pripravljamo posamezno jed ali obrok sestavljen iz več jedi, si vedno prizadevamo, da uporabimo zelenjavo in sadje iz vseh treh skupin.

TRI OSNOVNE SKUPINE

Vsa živila, ki izvirajo iz rastlin – z nekaj izjemami razloženimi v nadaljnjem besedilu – lahko razdelimo v tri osnovne skupine z naslednjimi simboli:

Spodnji del rastline Srednji deli rastline Vrhnji deli rastline
Korenine
Rdeča pesa
Korenje
Gomoljna zelena
Repa
itd.
Stebla [1]
Zelena
Koromač
itd.
Listi
Solata
Zelje
itd.
Cvetovi
Bezgovo cvetje
itd.
Plodovi
Češnje
Paprika
itd.
Semena
Fižol
Lešniki
itd.

Za bolj obširen seznam glej TRI SKUPINE ZELENJAVE

Posebna kakovost kulturnih rastlin je v njihovi enostranskosti: korenje je enostranska korenina; solata je enostranski list; rabarbara je enostransko steblo; buča je enostranski (zelenjavni) plod; jabolko je enostranski (sadni) plod, itd. Obstaja nekaj izjem, npr. zelena, kjer uporabljamo njeno korenino, steblo oz. liste, ter celo semena. [2] Celo v tem primeru ne uporabljamo vseh treh delov zelene v eni jedi ali v enem obroku, ampak ponavadi uporabimo bodisi gomolj ali stebla ali semena kot začimbo. Tako lahko vidimo, da je večina sadja in zelenjave, ki jo pridelujemo, zelo enostransko živilo. Edina izjema so žitarice, ki jih ne upoštevamo, ko kombiniramo rastlinske sestavine v skladu s tem principom.

Za pojasnilo o vzroku za to izjemo glej ARHETIP ŽITNEGA ZRNA

Čeprav obstaja razlika med plodovi, ki jih uporabljamo kot zelenjavo (bučke, paradižnik, kumare, itd.) in resničnim sadjem (jabolko, marelica, češnja, itd.), se oba razvijeta iz cvetnega dela rastline. Obstaja tudi prehranska razlika med stročnicami (fižol, leča, itd.), ki vsebujejo več beljakovin, in semeni (sončnično seme, sezamovo seme, itd.) in oreški (mandlji, lešniki, itd.), ki vsebujejo več maščob. Kljub temu štejemo vse v isto skupino Cvet–Sadež–Seme, ko sestavljamo obrok v skladu s principom tridelne rastline. Seveda pa si lahko prizadevamo, da uporabimo sadje in zelenjavo, ki pripada vsem tem skupinam v enem obroku. To je možno, ni pa nujno!

KAKO USTVARITI TRIDELNO ‘RASTLINO‘

Temelj tega principa je arhetip rastline, ki ga je razvil Goethe. Cilj tega principa je ustvariti popolnoma novo rastlino iz različnih delov različnih rastlin, ki so nam na voljo. Tako kot vsaka prava rastlina, mora tudi naša stvaritev imeti Korenine, Steblo ali Liste in Cvet ali Plod ali Semena. [3] Na primer, z uporabo korenja, špinače in buče v enolončnici (ali v različnih jedeh znotraj enega obroka)  ustvarimo novo 'rastlino', ki ima:

Vidimo, da je ta princip najbolj uporaben takrat, ko kuhamo s svežo zelenjavo in sadjem. Seveda, to ne izključuje uporabe predelane zelenjave in sadja, kot je na primer paradižnikov pire ali marelična marmelada, kjer imamo opravka z rastlinskim proizvodom, ki pripada eni skupini. Izdelki, ki že vsebuje vse tri skupine, so morda bolj pripravni, vendar pa ne vzpodbujajo naše ustvarjalnosti!

Drugi način, s katerim lahko ustvarimo tridelno rastlino, je z uporabo olj (ki so iztisnjena iz semen ali plodov) in suhih zelišč ter začimb (ki se štejejo kot korenina, zato ker so v procesu rasti ali s pomočjo sušenja  'otrdele' v vlaknasto snov polno mineralov). Sol se prav tako upošteva kot korenina, saj pripada mineralnemu kraljestvu, v katerem rastejo korenine rastlin. Soli, suha zelišča, začimbe in korenine imajo skupno to, da so bogat vir mineralov.

Na ta način lahko ustvarimo enostavno tridelno 'rastlino', ki ima:

USTVARJANJE CELOTNEGA OBROKA S POMOČJO TEGA PRINCIPA

Kadar kuhamo obrok z več kot eno jedjo, si lahko prizadevamo k temu, da imamo vse tri glavne dele rastline v celotnem obroku. Na primer, poleg žitne jedi lahko pripravimo:

Na ta način ustvarimo tridelno 'rastlino' znotraj celotnega obroka, ki ga zaužijemo.

Za pomoč pri sestavljanju takšnih obrokov glej PRIMERI URAVNOTEŽENIH OBROKOV

Ko vam bo uporaba tega principa, ki je predstavljen tu, tako domača, da bo to postala del vaših kuharskih 'navad, potem lahko greste – če želite – na naslednji, bolj zahtevni nivo uporabe principa tridelne rastline.

♦ Glej NADGRADNJA PRINCIPA TRIDELNE RASTLINE

   OPOMBE

  1. Stebla spadajo v skupino listov, samo če so še vedno zelena ali bela (kot pri koromaču). Če postanejo vlaknasta in porjavijo, potem se spremenijo v neprebavljive korenine.
  2. Celo v tem primeru pridelovalci uporabljajo različne sorte za gojenje gomoljne zelene in za pridelavo zelene, kjer se uporablja njeno steblo.
  3. Seveda lahko ljudje vse sestavine kombinirajo, kakor želijo. Vendar pa so ta navodila namenjena tistim, ki se želijo naučiti, kako ustvariti uravnotežen obrok v skladu s principom tridelne rastline. Razlogi, čemu naj bi si prizadevali za to, so razloženi v prehranskem principu USKLAJEVANJE S TRIDELNO RASTLINO.
  4. Naravna sol je nerafinirana morska (ali kristalna sol) brez dodanega joda in sredstva proti strjevanju.