Primeri uravnoteženih obrokov

Nekaj preprostih primerov za uvajanje

Uvodno branje:

ARHETIP URAVNOTEŽENEGA OBROKA

PRINCIP TRIDELNE RASTLINE

ARHETIP ŽITNEGA ZRNA

To niso recepti za popolnega kuharskega začetnika, ampak zgolj primeri, ki nam prikazujejo kako lahko sestavimo uravnotežen obrok na osnovi principov, ki so predstavljeni v  uvodnih tekstih navedenih zgoraj. Iz tega razloga so predstavljeni enostavni primeri s preprostimi jedmi. Ko enkrat razumemo, kako zadeva deluje, lahko oblikujemo lastne verzije uravnoteženih obrokov. Potem lahko prilagajmo obroke glede na sezonsko ponudbo, osebne želje in ostale specifične okoliščine.

Sestavine za posamezno jed so v tabeli navedene v isti vrstici. Besede pisane z velikimi črkami se uporabljajo za glavne sestavine; besede pisane z običajnimi črkami se uporabljajo za dodatne sestavine in začimbe. Na ta način lahko vidimo, kako so obroki uravnoteženi glede na glavne sestavine, kot tudi kako si pomagamo z uporabo dodatkov in začimb v našem prizadevanju, da ustvarimo čim bolj uravnotežene obroke.

Navodila o tem, kako uporabljamo glavne sestavine za uravnoteženje jedi, so predstavljena v PRINCIPU TRIDELNE RASTLINE  

Navodila o tem, kako uporabljamo posušena zelišča in začimbe za uravnoteženje jedi, so predstavljena v NADGRADNJI PRINCIPA TRIDELNE RASTLINE  

Potrebno se je zavedati, da bodo najboljši rezultati doseženi, če se uporabljajo sestavine, ki so znotraj spektra kakovosti predstavljenega v HOLISTIČNI PREHRANSKI 'PIRAMIDI'.

1. Primer obroka z eno glavno jedjo

 
ŽITO Koren list plod Ostalo
JEČMEN RUMENA KOLERABA
Zeliščna sol
Paprika v prahu
ZELENI OHROVT
Čebula
FIŽOL
Olje
Paradižnikova mezga
Voda
KRUH Maslo
Jabolko

ŽITNO-ZELENJAVNA JED (enolončnica): Ječmen in fižol namakamo preko noči (razmerje vode naj bo najmanj 3:1). Kuhamo v loncu na pritisk od 25 do 30 minut. Medtem v majhni količini vode kuhamo kolerabo približno 10 minut (narezano na kocke), nato dodamo ohrovt in kuhamo še približno 5 minut. V drugi posodi pražimo sesekljano čebulo na olju, dokler ne porjavi. Nato dodamo papriko in paradižnikovo mezgo. Na koncu zmešamo vse sestavine in dodamo zeliščno sol.

Serviramo s (popečenim) polnozrnatim kruhom in maslom.

SLADICA: Sveže jabolko.

 

2. Primer obroka s tremi jedmi

 
ŽITO Koren list plod Ostalo
PROSENA KAŠA Morska sol Peteršilj Sončnična semena Voda
KORENJE
Sol
POR  Olje
Sir
Mleti cimet Sveži listi mete SADJE  

ŽITNA JED:  Proseno kašo kuhamo v osoljeni vodi (razmerje 1:2) 15 minut. Potem dodamo narezane peteršiljeve liste in pražena sončnična semena.

ZELENJAVNA JED: Najprej na olju pražimo korenje približno 5 minut; nato dodamo por in pražimo še dodatnih 5 minut. Na koncu posolimo in dodamo nariban sir.

SLADICA: Sadna solata iz sezonskega sadja in sveži metini listi z dodano stepeno smetano in cimetom.

 

3. Primer obroka s petimi jedmi

 
ŽITO Koren list plod Ostalo
PASTINAK
Zeliščna sol
Začimbe
Čebula
Olje Voda
Kisla smetana
RJAVI RIŽ Morska sol     Voda
Česen Sveža zelišča BUČKE
Olje
Sir
Kristalna sol SOLATA Olivno olje
Limonin sok
    JAGODIČJE Polnovredni sladkor

1. ZELENJAVNA JED – JUHA: Pražimo drobno narezano čebulo z mletim koriandrom, kumino, kurkumo in čilijem v prahu. Nato dodamo na kocke narezan pastinak in vodo ter kuhamo približno 10 minut. Rahlo ohladimo, nato naredimo iz vsega pire, dodamo sol in kislo smetano.

ŽITNA JED: Riž kuhamo v vodi (razmerje 1:2) skupaj z začimbami približno 50 minut (oz. dokler ni kuhan).

2. ZELENJAVNA JED – PRILOGA: Na olju na kratko pražimo česen in bučke. Potem dodamo majhno količino vode, pokrijemo in kuhamo 5 do 10 minut. Nato dodamo drobno narezana sveža zelišča in nariban sir, pokrijemo dokler se sir ne zmehča.

3. ZELENJAVNA JED – SOLATA: Solatne liste prelijemo s prelivom iz olja, limoninega soka in soli tik preden postrežemo.

SLADICA: Sezonskemu jagodičju dodamo polnovredni sladkor (ali drugo primerno naravno sladilo).