Uživanje hrane stimulira procese regeneracije telesa, ki se odvijajo pod pragom našega zavestnega življenja, še posebno v obdobju spanja. Stimulansi spodbujajo različne odtenke naše zavesti, ki so vsi potrebni za cel spekter duševno-duhovnih aktivnostih, ki jih izvajajmo v teku dneva – obenem pa povzročajo delno uničenje fizičnega organizma. Tako se znotraj nas neprestano pretakata dva polarna tokova življenja – duhovno življenje in organsko življenje – ki učinkujeta na naš organizem v nasprotnih smereh. Naša naloga je, da dosežemo zdravo ravnovesje med procesi uničevanja in pomlajevanja s pomočjo ustrezne prehrane, modre uporabe poživil in prave količine dobrega spanca.
Ena od najpomembnejših polarnosti v človeškem bitju je polarnost med organskimi procesi rasti, tj. procesi vzdrževanja in obnavljanja fizičnega telesa, in njegovim notranjim zavestnim življenjem, tj. življenjem zaznavanja, občutenja in razumevanja.
Obstajata dva organa, ki izražata to polarnost: jetra in možgani. Jetra so organ, ki ima od vseh človeških organov največjo moč regeneracije; jetra lahko ponovno zrastejo do svoje normalne velikosti, tudi če so tri četrtine njene mase uničene. Ostali organi in telesna tkiva se lahko obnavljajo le s počasnim stalnim nadomeščanjem starih celic z novimi. Te nezavedne procese obnove lahko označimo kot človeško organsko življenje.
Na drugi strani imamo možgane. V njih najdemo živčne celice, ki so v glavnem izgubile sposobnost obnavljanja. [1] Možgani s pripadajočimi čutili so sedež mentalnih aktivnosti in čutne zaznave. V duhovni znanosti se te dejavnosti smatrajo za dejavnosti človeškega duhovnega življenja oz. za zavestne dejavnosti.
Če pogledamo novorojenčka, lahko vidimo, da sta ta dva organa najbolj prevladujoča. [2] Jetra so največji organ v njegovem trupu. To ni presenetljivo, saj je otrokova glavna dejavnost spanje in rast. Prav tako lahko vidimo, da je glava otroka zelo velika glede na druge dele telesa. To ima smisel, če vemo, da ima otrok zelo pomembne naloge v svojem budnem življenju: mora spoznati svet okoli sebe in mora se naučiti govoriti ter razmišljati. V ta namen uporablja čutilne organe za vid, sluh, vonj in okus, kot tudi svoje možgane – in vse to se nahaja v glavi.
Polarnost med organskim in duhovnim življenjem se izraža na naslednji način: Čez dan smo budni v naši glavi – naše zavestno življenje je zelo aktivno. Tudi če se ne premikamo veliko, smo zvečer utrujeni. Potem gremo spat in izgubimo našo zavest. Vendar se zjutraj počutimo spočite in osvežene. To je učinek organskih procesov regeneracije telesa, ki so dejavni med spanjem. [3]
Utrujeni postanemo zato, ker naše zavestne dejavnosti dojemanja, čutenja in razumevanja povzročajo destruktivne procese v našem telesu – pospešujejo procese razgradnje. Ti procesi so sestavni del našega organizma, vendar pa morajo biti v ravnovesju z izgrajevalnimi, tj. z regenerativnimi procesi. To ravnotežje dosežemo s pomočjo ritmične izmenjave med budnostjo in spanjem, z dihanjem in z ritmičnim vnosom hrane.
"Glavna značilnost razmišljanja je, da poškoduje živčni sistem, predvsem možgane; razmišljanje povzroči delno uničenje v možganih. Vsaka misel v možganih pomeni majhno uničenje v možganskih celicah (nevronih). Iz tega razloga potrebujemo spanje z namenom, da se ta proces uničevanja lahko popravi; med spanjem obnovimo, kar je bilo čez dan uničeno v našem živčnem sistemu in možganih zaradi razmišljanja." [4]
Hrana vstopi v prebavni trakt, kjer se postopoma razgradi, preden se absorbira. [5] Že te dejavnosti razgradnje hrane sprožijo številne metabolične procese, ki so povezani s prebavnim sistemom. Potem, ko prehranske snovi vstopijo v krvni in limfni obtok, pa to izzove še večje število metaboličnih procesov, ki so bistveni za vzdrževanje in funkcije našega celotnega telesa. Pri vsem tem imajo nepogrešljivo vlogo jetra.
Omenili smo že izjemno lastnost obnavljanja, ki jo imajo jetra. Jetra lahko obnovijo tri četrtine svoje mase na enak način, kot nekatere nižje vrste živali obnovijo izgubljeni ud ali rep. Ta sposobnost jeter postane bolj razumljiva, ko odkrijemo, da so jetra 'sedež' življenjih sil v človeškem telesu, sil, ki omogočajo rast, obnovo in vzdrževanje celic in tkiv v živem organizmu. In vnos hrane ima glavni učinek na funkcije jeter – to je na vlogo jeter v vzdrževanju življenskih procesov v človeškem organizmu.
V primerjavi s tem se poživila (stimulanti ali stimulansi) lahko vsrkajo neposredno skozi kožo, čutila in dihanje ali se lahko celo vbrizgajo v žilo. Če se vnesejo skozi usta, jih ni potrebno razgraditi tako kot se to zgodi s hrano; vse kar je potrebno je, da se raztopijo v telesnih tekočinah. Nato absorbirajo se skozi stene prebavnega trakta v krvni obtok. Stimulansi delujejo tako, da vplivajo na kemijo možganov, imajo spodbujevalen učinek na naše stanje zavesti. [6] To je razvidno v primeru mamil, kot so heroin, kokain, itd., ki spremenijo človeško zavest do dramatične stopnje. Vendar obstajajo številne bolj ali manj subtilne vrste poživil, ki prav tako vplivajo na kemijo možganov. To je razlog, zakaj so poživila tako privlačna in zakaj ljudje postanejo zlahka zasvojeni z njimi. Cena za zasvojenost je v tem, da se naše fizično telo izčrpava preko normalne mere. Če se poživila uporabljajo v pretirani meri, potem potrebujemo veliko življenjskih sil za popravilo škode narejene našemu fizičnemu telesu.
Snovi, ki imajo stimulativni učinek na naš živčni sistem so mineralne snovi. Najbolj pogosto so v obliki belega praška ali v obliki tablet oz. pilul, ki vsebujejo mineralne snovi. Obstaja nekaj izjem, kot so na primer alkohol [7] kava, in tobak, ki jih uživamo kot tekočino ali dim. Vendar so znanstveniki tudi v teh snoveh našli posebne kemične spojine, ki imajo dokazani stimulativni učinek na možgane (npr. kofein v kavi itd.).
Poznamo različne skupine poživil z različnimi stopnjami spodbujevalnega učinka (od bolj do manj močnih): [8]
Prisotnost medicinskih zdravil (drog) na tem seznamu je morda za koga presenetljiva, ampak dejstvo je, da so zdravila mineralne snovi, ki spreminjajo kemijo možganov, tako kot druge oblike poživil. Zlahka lahko vidimo učinek, ki ga imajo na našo zavest antidepresivi ali antipsihotiki, medtem ko je pri drugih medicinskih zdravilih učinek na možgane bolj težko opazen.
Stimulansi niso vedno samo negativni. Zdravstvene droge so lahko koristne, če se uporabljajo, kadar obstaja resnična potreba, če se uporabljajo v najmanjših možnih odmerkih in če ljudje ne postanejo od njih odvisni. Nekateri stimulansi, kot so zelišča in začimbe, so tudi del naše vsakodnevne prehrane. Bilo bi nesmiselno, da bi se jih izogibali samo zato, ker imajo stimulativni vpliv na naše možgane. Včasih rabimo poživila, da lahko z njihovo pomočjo opravimo tisto, kar življenjske okoliščine zahtevajo od nas – na primer kavo, ki nas ohranja budne v nočni izmeni. Na koncu koncev gre predvsem za vprašanje, kako vzdrževati ustrezno ravnovesje med zavestnimi dejavnostmi, ki povzročajo delno izrabljanje našega fizičnega organizma in našo osebno močjo regeneracije.
V zahodnem svetu obstaja trend prekomerne mineralizacije hrane. To je razvidno v primeru konvencionalne pridelave hrane z uporabo aditivov oz. prehranskih dodatkov: umetnih konzervansov, arom in barvil. V večini primerov so to bodisi mineralne snovi, pridobljene iz različnih organskih virov, ali pa so narejene umetno s pomočjo kemične industrije. Po navadi se prodajajo v kot prašek. Kadarkoli uporabimo takšne aditive, dodamo živilu več mineralnih sestavin.
To je dogaja tudi v primeru prehranskih dopolnil, kadar so le-ta v obliki tablet. Nobene razlike ni, če so dopolnila narejena iz organskih virov ali ne, v vsakem primeru imamo opravka s kristalno snovjo, ki deluje stimulativno. [11] Vendar so nam na voljo tudi naravna prehranska dopolnila, kot so rastlinski eliksirji oz. izvlečki, sadni in zeliščni sokovi, zeliščne mešanice, morske alge, ribje olje, itd. Tudi posušena zelišča, začimbe in zeliščnimi čaji so tradicionalne oblike naravnih 'prehranskih dopolnil'. Če obstaja potreba za dodatne mineralne snovi in vitamine, potem je najbolje, da jih pridobimo v naravni obliki – tako kot je le mogoče.
V razvitih državah so v ponudbi tudi tako imenovana funkcionalna živila. To so živila, ki so 'obogatena' z določeno snovjo, za katera se smatra, da je koristna za človekovo zdravje (na primer pomarančni sok z dodanim kalcijem). To je še en poskus, da bi spremenili hrano v zdravilo – vendar ne na pravi način, kajti s tem dobimo manj hrane in več mineralov na naših jedilnikih.
Končni rezultat tega modernega trenda je, da ljudje v bogatih družbah jedo vse večje količine poživil – to je mineralnih snovi – bodisi v njihovi hrani ali poleg nje. Temu se lahko izognemo z uživanjem ekološke-naravne-polnovredne hrane. Biološka-ekološka hrana vsebuje več naravnih mineralov in ima veliko manj dodanih mineralov v obliki prehranskih dodatkov. Naravna hrana – kot so zelenjava, sadje, žita in stročnice – so bolj verodostojna in avtentična živila, kot hrana, ki je bila močno predelana, 'obogatena' s kemičnimi dodatki, primesmi, itd. Prvo vrsto hrane lahko še vedno imenujemo hrana, medtem ko je za slednjo izraz 'junk food' (junk pomeni slabše blago, stara šara, odpadki) – ki ga lahko prevedemo kot 'slaba hrana' – res zelo primeren, saj je to hrana zelo slabe kakovosti z visoko vsebnostjo poživil, ki povzročajo zasvojenost. [12] Polnovredna hrana ima veliko več mineralnih snovi, kot rafinirana živila. V primeru visoko rafiniranih oblik sladkorja, kot je recimo beli sladkor, imamo dejansko le še kristale sladkorja, medtem ko so vse preostale sestavine izgubljene.
SVARILO: Zgornje praktične prehranske smernice se morajo vedno vstaviti v okvir SPLOŠNIH PREHRANSKIH NAPOTKOV z namenom, da prepoznamo njihove omejitve, kadar iščemo rešitev za specifični prehranski problem. Poleg tega morate biti seznanjeni z VLOGO PREHRANSKIH NAPOTKOV z namenom, da se izognete katerim kolim enostranskim zaključkom.
OPOMBE