Antropozofska duhovna znanost

KOT POT RESNIČNEGA SPOZNANJA

♦ Proces spoznavanja se prične z vstopom množice razlikujočih se zaznav objektov, bitij in pojavov, ki ne odkrivajo njihove prave narave, niti nobenih odnosov med njimi. To označujemo kot svet zaznavnih predmetov (objektov) in dejavnost, preko katere prihaja ta svet v našo zavest, kot zaznavanje.

♦ Znotraj nas imamo svet pojmov, misli in idej, ki razkrivajo lastnosti stvari, ki jih zaznavamo, ter povezave med njimi in z našim lastnim bitjem. To označujemo kot svet idej in dejavnost, preko katere prihaja ta svet v našo zavest, kot mišljenje.

♦ Pravo spoznanje je dejanje, v katerem se dva toka svetovnega obstoja, ponovno združita s pomočjo našega lastnega napora. Mi sami dosežemo resničnost, ko združimo zaznave in ideje v procesu pridobivanja znanja.

Spoznavanje kot spajanje dveh tokov svetovnega obstoja

Obča definicija spoznavanja je: "miselna dejavnost ali proces pridobivanja znanja in razumevanja preko misli, izkušnje in čutil." [1] O tem verjetno ne obstaja nobenega spora. Toda o tem, kako pridemo do pravilnega razumevanja sveta, obstajajo številne razlage – dejansko je celotna zgodovina filozofije zgodovina iskanja ustreznega odgovora na to temeljno vprašanje glede narave človeškega spoznanja.

To ni tako presenetljivo, ko prepoznamo, da "je čista izkušnja zgolj nekaj, kar stoji drug poleg drugega v prostoru in si sledi v teku časa, nič drugega kot nepovezane samostojne entitete. Nobeden od objektov, ki prihajajo in gredo, nima nobenega opravka s katerimkoli drugim (v vzročnem smislu). Na tej stopnji je svet množica pomenske enakosti. Polž, ki s svojo organizacijo pripada nižji stopnji, je enakovreden najbolj razvitim živalim. Razlike med stopnjami organizacijske popolnosti postanejo za nas razvidne šele, ko se miselno lotimo množice doživetih izkušenj in jih predelamo. To kar se nam predstavlja skozi izkušnje, je neskončna količina samostojnih stvari. Te posamezne stvari morajo biti seveda drugačne druga od druge; v nasprotnem primeru se nam ne bi zdele kot neskončna nepovezana množica" [2] čutnih zaznav.

To stanje si mnogi ljudje težko predstavljajo, saj "v praksi človek nikoli ne doživi delitve med zgolj pasivnim zavedanjem 'neposredno danega' in miselnim zaznavanjem tega. Mejo med 'danim' in 'znanim' je treba ustvariti umetno" [3] z namenom, da razumemo naravo spoznavanja. Stanje čistega zaznavanja bi lahko doživeli le v primeru, če bi opazovali svet tako, da bi istočasno iz naše zavesti odstranili vse misli.

Potemtakem moramo priznati "nesporno dejstvo, da se v svetu, ki ga zgolj zaznavamo kot razprostrtega okoli nas, resnica ne more najti neposredno. Če je opazovanje dejanskega sveta čutnih izkušenj izvedeno objektivno in temeljito, pridemo do uvida, da ta svet, ki ga zaznavamo z našimi čuti, ni popoln sam zase; do stanja polne resničnosti se ga lahko privede samo s pomočjo nas samih." [4]

Zaradi tega dejstva so nekateri filozofi prispeli do naslednjega zaključka: "Človek opazuje čutni svet in mu potem preko dejavnosti njegovega duševnega življenja dodaja svet idej. Kot rezultat tega se mu zdi, da mora biti ta idejni svet slika zunanjega sveta. Po drugi strani pa on zaznava, da svet idej obstaja znotraj njega. Kakšen odnos lahko obstaja med tem svetom idej, ki ga človek najde v sebi, in svetom zunaj njega? To je bilo vprašanje in edini dogovor, ki so ga lahko našli, je bil ta: S povezavo našega sveta idej z zunanjim svetom, ki ga zaznavamo, ustvarimo resnico." [5]

Ampak ti filozofi so se motili. Kajti če bi imeli prav, potem "bi bile uničene vse možnosti, da se prodre do resničnosti objektov – vse možnosti za iskanje resnice, kajti resnica ne more obstajati, če se je lahko ustvari le subjektivno," [6] s strani samega človeka.

Pot iz te zagate je naslednja: "Če preučujemo dejanje čutnega zaznavanja z nepristranskim razumom, odkrijemo, da je to dejanje samo po sebi nepopolno, da ni v nobenem primeru samozadostno. Mi ločujemo dejanski svet v dva dela zaradi tega, ker smo bili rojeni in umeščeni v ta svet. Res je, da imamo iz ene perspektive tu z nami celo vsebino sveta. Toda zaradi načina, s katerim smo kot ljudje umeščeni v svet, mi razdvojimo vsebino sveta v 'svet zaznav', ki se nam prikazuje od zunaj, in v 'svet idej', ki se nam prikazuje iz notranjosti naše lastne duše. Zaradi načina našega obstoja v svetu, je svet za nas ločen v svet zaznav in svet idej. [7]

Kdorkoli smatra to ločitev kot absolutno in si reče 'Svet je tam zunaj in jaz sem tu', ne bo nikoli sposoben združiti njegov idejni svet z svetom zaznav. Prava rešitev problema je naslednja: Jaz gledam svet zaznavnih predmetov. Le-ta je povsod nepopoln: povsod nekaj primanjkuje. Jaz prejemam neskončno število nepovezanih vtisov. Jaz sam sem z mojim celotnim bitjem prišel v obstoj ven iz istega vesolja, h kateremu pripada tudi ta svet zaznavnih predmetov. Zaradi tega jaz gledam vase in vidim v sebi ravno to, kar primanjkuje svetu zaznav, namreč ideje in odnose, do katerih prispe mišljenje. Jaz moram potemtakem preko mojega lastnega bitja ponovno združiti to, kar se je zame – kot rezultat mojega prihoda v svet – ločilo v dva dela. Jaz dosežem realnost s pomočjo mojega lastnega napora.

Po zaslugi dejstva, da je moje lastno bitje rojeno v svet tako, kot sem jaz, se je to, kar je dejansko eno, pojavilo ločeno v dva dela – v to, kar je dano preko zunanjega zaznavanja, in v svet idej. S pomočjo življenja in rasti in razvoja mojega bitja jaz združujem dva toka resničnosti. V procesu pridobivanja znanja jaz sam dosegam resničnost. Dejansko ne bi bil nikoli sposoben doseči samozavedanja, če ne bi preko načina, s katerim sem vstopil v svet, ločil svet idej od zunanjega sveta zaznavanja. Vendar pa ne bi mogel nikoli najti mostu do resničnega sveta, če ne bi še enkrat privedel sveta idej, ki sem ga izločil v mojem bitju, v soglasnost s tem, kar sploh ni resničnost brez sveta idej." [8]

Odločilnega pomena je, da nam je jasno, da "je mišljenje organ pojmovanja, ki zaznava miselno vsebino sveta. Naša zavest ni sposobnost proizvajanja in shranjevanja misli, kot se na splošno predpostavlja, temveč sposobnost zaznavanja misli in idej. Našega razuma si ni treba predstavljati kot shrambo za ideje sveta, ki vsebuje znotraj sebe misli, temveč kot organ, ki zaznava misli" [9] tako natančno in dosledno, kot smo ga sposobni uporabljati v ta namen.

Vsa nesoglasja o naravi sveta so rezultat nepopolnih opazovanj in nesposobnosti za temeljito preiskovanje sveta idej in načina, kako se lahko ideje uskladijo z dejstvi obstoja. Kajti "naše mišljenje je množica misli, ki so organsko stkane in povezane skupaj na najbolj zapleten način. Vendar, ko smo enkrat prodrli v to množico misli iz vseh smeri, ta množica spet postane harmonična celota. V njej so vsi elementi povezani drug z drugim; obstajajo zaradi drugih; eden spreminja drugega, ga omejuje, itd. V trenutku, ko naš um zasnuje ustrezne misli, se nam naenkrat zdi, da se resnično stekajo skupaj in tvorijo celoto. Povsod v območju realnosti najdemo medsebojne povezave; ta pojem se povezuje z onim, tretji spet podpira četrtega, in tako naprej. Če, na primer, najdemo v naši zavesti pojem 'organizem' in potem samo raziščemo naš idejni svet, se srečamo z drugim pojmom 'sistematični razvoj, rast'. Postane nam jasno, da ta dva pojma sodita skupaj; da predstavljata le dva vidika ene in iste stvari.

Vendar to velja za naš celotni miselni sistem. Vse posamezne misli so del velike celote, ki jo imenujemo naš idejni svet. Ko se posamezna misel pojavi v zavesti, ne moremo počivati, vse dokler je ne privedemo v soglasje z našim preostalim mišljenjem. Katerikoli izoliran pojem je anomalija oz. neresnica. Ko smo prispeli v to stanje duha, v katerem ves naš miselni svet nosi značaj popolne notranje harmonije, smo s tem pridobili zadovoljstvo, za katerim stremi naš um. Zdi se nam, da smo v posesti resnice. Tako dojemamo resnico kot popoln sporazum in skladnost vseh pojmov v naši posesti" [10] in njihove skladnosti z vsemi izkušnjami, ki jih srečamo v našem življenju.

Na ta način "naša teorija spoznanja utrdi prepričanje, da je v mišljenju posredovano bistvo sveta. Samo preko mišljenja se manifestirajo razmerja med podrobnostmi vsebine sveta, tako v primeru odnosa sonca do kamna, ki ga ogreje, ali odnosa človeka do zunanjega sveta. Samo v mišljenju je podan tisti element, ki določa vse stvari in njihova razmerja med enim in drugim." [11] Zaradi tega daje duhovna znanost velik poudarek na potrebi po razvoju sposobnosti mišljenja za vse tiste, ki hočejo prispeti do resničnega razumevanja narave stvari, bitij in pojavov, ki obstajajo na svetu.

Vendar to ne pomeni, da ni potrebe za razvijanje sposobnosti zaznavanja in opazovanja, kot tudi za vedno nove izkušnje, ki nam jih omogočajo življenjske okoliščine. Nekdo, ki bi na primer na veliko preučeval jabolka – njihovo poreklo, pridelavo, uporabo v prehrani itd. – in ne bi obenem pojedel enega samega sadeža, ne bi mogel priti do resničnega spoznanja narave jabolka. Tako kot s pomočjo posameznih pojmov lahko pridemo do bolj popolne miselne slike tega, kar raziskujemo, tako tudi izolirane zaznave barv, oblik, okusov, vonjev, zvokov, itd. omogočajo bolj popolno izkušnjo tega, kar zaznavamo.

Tako lahko prispemo do zaključka, da "naše celotno bitje deluje na takšen način, da elementi, ki sestavljajo realnost vsakega objekta ali dogodka, prihajajo k nam iz dveh strani, s strani zaznave in s strani mišljenja. Spoznanje je sinteza zaznave in pojma. Samo oba skupaj sestavljata popolno stvar" [12] – oziroma bolj natančno rečeno, spoznanje je sinteza vseh zaznav in razlag, ki nudijo ustrezne razlage predmetov, bitij in pojavov, ki jih raziskujemo.

   OPOMBE

  1. Google slovar, Junij 2019
  2. Rudolf Steiner, Dornach, 24.05.1920; The Redemption of Thinking, Anthroposophic Press, 1956/83
  3. Rudolf Steiner, A Theory of Knowledge Implicit in Goethe's World Conception, Anthroposophic Press, 1968
  4. Rudolf Steiner, Truth and Knowledge, SteinerBooks, 1981
  5. Glej opombo 2
  6. Glej opombo 2
  7. Ta trditev se nanaša na ŠTIRIDELNO NARAVO ČLOVEKA, ki določa način, s katerim se odvija proces zaznavanja na sedanji stopnji kozmičnega razvoja. Medtem ko nam fizično telo posreduje preko čutil zaznave zunanjega sveta nam življenjsko telo posreduje zaznave misli. Vendar pa so dejavnosti zaznavanja in mišljenja dejavnosti našega duševnega telesa in duhovnega telesa, ki nam omogočata, da se zavemo obstoja objektov v zunanjem svetu in našega lastnega bitja.
  8. Glej opombo 2
  9. Glej opombo 3
  10. Glej opombo 3
  11. Glej opombo 4
  12. Rudolf Steiner, The Philosophy of Spiritual Activity – The Philosophy of Freedom, Rudolf Steiner Press, 1992