Znanstveni pristop k raziskovanju

Glavna značilnost znanstvenega pristopa k raziskovanju je, da se osredotoča le na tisti del realnosti, ki ga je moč zaznati s fizičnimi čutili ali z instrumenti, ki služijo kot podaljšek našim običajnim čutilom. Vse kar obstaja izven tega fizično zaznavnega področja, se šteje kot metafizično, ali kot subjektivno, ali kot neobstoječe, in tako naprej – in se zatorej označi kot neznanstveno. Česar znanstveniki niso sposobni uvideti, je dejstvo, da sami pravzaprav izvajajo duhovno dejavnost – to je dejavnost mišljenja – s pomočjo katere oblikujejo metode raziskovanja in razlage, ki izločajo polovico realnosti – to je duhovno stran svetovnega obstoja.

Glavne lastnosti znanstvenega raziskovanja

V modernih časih smo priča prevladi prehranskega raziskovanja, ki se ga izvaja z metodami naravoslovne znanosti. Zaradi tega razloga je potrebno primerjati ključne značilnosti znanstvenega pristopa v primerjavi z duhovno-znanstvenim pristopom k raziskovanju z namenom, da razumemo odnos med tema dvema metodama raziskovanja. [1]

ODKRITJA DEJSTEV V PRIMERJAVI Z NJIHOVO INTERPRETACIJO

Znanstveni pristop si lasti poseben položaj v odnosu do pridobivanja resničnega razumevanja svetovnih pojavov na podlagi njegovih raziskovalnih metod, ki temeljijo na natančnemu opazovanju dejstev. Čeprav rezultat tega pristopa – množica fascinantnih dejstev, ki so bila prej skrita našim običajnim čutnim zaznavam – ni vprašljiv, pa to ne drži vedno za razlage teh dejstev. Razlog tiči v nezavedni ali zavestni znanstveni predpostavki, da imajo dejstva sama v sebi “nekaj dokončnega, popolnega. Vendar mora v realnosti obstajati poleg dejavnika, ki ga predstavljajo čutne lastnosti, tudi dejavnik, ki se ga lahko dojame in razume samo skozi misel. Razmišljanje je organ človeka, ki je namenjen opazovanju nečesa višjega od tega, kar nam nudijo čutila. Z razmišljanjem nam je dostopna tista stran realnosti, s katero se nikoli ne bi seznanilo bitje, ki bi imelo zgolj čutila. Vloga razmišljanja ni v tem, da bi le ponovilo to, kar se zaznava s čutili, ampak da prodre v tisto, kar je skrito čutilom. Čutne predstave nam dajejo samo eno plat realnosti. Druga plat pa je razumevanje sveta s pomočjo razmišljanja.” [2]

Iz tega razloga duhovna znanost sprejema dejstva, ki jih odkrivajo naravoslovne vede, ne pa enostranskih materialističnih razlag teh dejstev, razen na področju mineralnega kraljestva. To pomeni, da na področju prehrane – ki je pojav, ki obstaja zgolj pri živih organizmih – materialistične razlage ne morejo proizvesti plodnih pojasnil, ki bi ljudem omogočile pridobiti resnično razumevanje te kompleksne tematike.

VKLJUČEVANJE OBJEKTIVNIH DOKAZOV V PRIMERJAVI S SUBJEKTIVNIMI

Znanost si prizadeva za objektiven pristop k raziskavam z namenom, da se izključi vplive, kot so osebne simpatije in antipatije, hotenja in želje, predpostavke, predsodke itd., ki bi izkrivljali končne sklepe. [3] Različne veje znanosti imajo ambivalenten odnos do vključevanja subjektivnih dokazov. Na primer, medtem ko so v psihologiji človekove misli in občutki priznani kot realni dejavniki, ki vplivajo na splošno stanje človeka, se medicinska veja osredotoča predvsem na preiskovanje mehanizmov fizioloških procesov in pojavov specifičnih bolezni. To pomeni, da se zgolj fiziološki procesi obravnavajo kot realni/objektivni, medtem ko so vplivi, ki izvirajo iz notranjega duševnega življenja človeka, subjektivni in označeni kot anekdotski dokazi, kot placebo in podobne vrste subjektivnih dokazov, na katere se ne moremo zanašati. [4]

Rezultat takega pristopa je izključitev psiholoških in duševnih vplivov na človeški organizem. Vendar pa tak enostranski odnos ustvarja resen problem na področju prehranskih raziskav. Z izključitvijo človekovih subjektivnih izkušenj, izključujemo bistveno naravo človeka samega. Takšen pristop na področju prehranskih raziskav je obsojen na propad, kajti uživanje hrane je neločljivo povezano z občutki užitka ali nezadovoljstva, subjektivnimi občutki okusa, vonja, in tako naprej – vsega tistega, kar je sestavni del človeškega bitja. To potrjujejo tudi izkušnje v živilski industriji, kjer je največji poudarek na izzivu, kako ustvariti izdelek, ki se mu 'ni moč upreti'. In to “kar ustvari občutje, da se nečemu ne moremo odreči, je zanimanje, vzbujanje pozornosti, vizualna privlačnost in privlačnost okusa, arome, sestave in ustrezne gostote” [5] – torej takšne zaznave, ki pripadajo predvsem subjektivnemu področju človeških izkušenj. Tukaj imamo dokaz, da ima na področju prehrane čustvovanje in način, kako doživljamo stvari, prav tako pomemben vpliv, kot ga imajo drugi objektivno merljivi dejavniki.

Duhovna znanost postavlja človeka v središče svojega raziskovanja, z zavedanjem, da je v notranjosti človeka mesto, kjer se srečujeta subjektivno in objektivno. Zaradi tega imajo ljudje možnost, da premagajo kakršno koli neskladje med subjektivnimi in objektivnimi aktivnostmi. To je mogoče doseči na različne načine, nikakor pa to ni možno, če gledamo na subjektivne izkušnje kot na nekaj neznanstvenega – kar je ena od glavnih lastnosti znanstvenega pristopa. Z vključitvijo obeh domen in z raziskovanjem načinov, kako vplivata druga na drugo, ustvarimo prehransko raziskovanje, ki je primerno za ljudi.

NEKATERE DRUGE OMEJITVE ZNANSTVENIH METOD RAZISKOVANJA

Cilj znanstvenega raziskovanja je, da se ugotovi, kaj ima odločilen vpliv na določeno stanje ali proces v človeškem organizmu. V medicini prevladuje mnenje, da je “edini način, da se z ustrezno zanesljivostjo najde vzrok in posledico, izvajanje 'kontroliranih' eksperimentov ali kontroliranih preizkusov, kot se imenujejo v medicini. Taki preizkusi skušajo ustvariti dve identični situaciji – v tem primeru dve skupini oseb – in nato s spreminjanjem samo ene spremenljivke ugotoviti, kaj se dogodi.”  [6] Vendar bi bilo to načeloma mogoče le, če bi imeli dve skupini identičnih dvojčkov – kar pa običajno ni izvedljivo. Na ta način znanost preprosto izključuje najpomembnejši del človeka – to je njegov ego. Predpostavka v ozadju teh poskusov je, da ljudje reagirajo na določeno zdravilo ali spremembo diete na bolj ali manj isti način. To je velika napaka, ki ne upošteva človeške individualnosti (ki je odraz človeške ego organizacije), ampak samo tiste dele človeškega ustroja, ki pripadajo specifični družini, narodu in rasi – to je manifestacijam astralnega telesa, eteričnega telesa in fizičnega telesa. [7]

Obstaja še ena omejitev na področju znanstvenih raziskav, ki temelji na “napaki številnih znanstvenih opazovanj, ki oblikujejo svoje sklepe o nekaterih učinkih na podlagi tega, kar se dogaja v času, recimo, naslednjih pet let, medtem ko se v mnogih primerih učinki pokažejo šele po nekaj desetletjih.”  [8] To še posebej velja v primeru medicinskih raziskav, kjer enostavno ni mogoče preizkusiti dolgoročnih učinkov zdravil ali sprememb v dieti. Povsem običajna praksa je, da se določeno zdravilo ali živilo razglasi za dobro ali slabo na podlagi kratkoročnih eksperimentov in opazovanj njunih učinkov, vključno z nehotènimi stranskimi učinki.

Obstaja tudi prirojena omejitev analitičnega pristopa, ki se ga uporablja pri medicinskih raziskavah, zaradi samega števila spremenljivk, ki imajo kumulativni učinek na stanje človeškega organizma. To ustvarja stanje, kjer zbrani podatki “postanejo predmet mnogih interpretacij. Ta nejasnost obstaja zaradi težavnosti razvrščanje vzrokov, posledic, sočasnih spremenljivk in naključnih nihanj, kadar so vzroki mnogokratni ali razpršeni, stopnje izpostavljenosti (določenim vlivom) nizke, nepravilne ali težko merljive, in ko so ustrezni mehanizmi slabo razumljivi”  [9] – to je v veliki večini primerov! To je razvidno iz dejstva, da so raziskovalci celo ob pomoči računalnikov preplavljeni z ogromno količino podatkov in možnih odnosov. Največ, kar lahko naredijo je, da se osredotočijo na mehanizem določene motnje ali pojava v telesu, ki je omejen na določeno področje telesa v specifičnih okoliščinah. [10]

V nasprotju s tem, duhovna znanost omogoča razvoj takšnega razumevanja, ki služi kot okvir, ki nam omogoča postaviti specializirane znanstvene podatke na njihovo pravo mesto v kompleksni zgradbi človeka. Na ta način pridobivamo še dodatna zagotovila za veljavnost razlag, ki jih podaja duhovna znanost. Še več, ko si človek pridobi poznavanje arhetipskih zakonitosti lastnega bitja, lahko z njihovo pomočjo prvič resnično razume pravo naravo procesov v človeškem organizmu in posledično vzrokov bolezni.

V skladu z zgoraj predstavljenimi značilnostmi lahko zaključimo, da duhovna znanost priznava koristi naravoslovnega znanstvenega pristopa k raziskovanju na omejenem področju življenjskega obstoja – to je na področju mineralnega sveta, ki ga urejajo fizikalni zakoni. Prav tako priznava, da lahko raziskujemo vpliv mineralnega sveta v živih organizmih. Vendar pa za razumevanje človeka in učinkov prehrane potrebujemo drugačen pristop – pristop, ki je sposoben priznati obstoj nadčutnih realnosti (eteričnega, astralnega in duhovnega telesa z njihovimi specifičnimi silami in snovmi), ki delujejo v ozadju vidnih pojavov v vseh živih bitjih. Kajti v človeškem bitju obstaja prostor, kjer se fizični in nadčutni svet srečujeta in vplivata drug na drugega. Zaradi tega potrebujemo novo znanost, ki bo sposobna raziskovati življenje z novimi metodami raziskovanja. Ta nova znanost je duhovna znanost, ki je zmožna raziskovati oba svetova – fizični svet in duhovni svet – na načine, ki so v skladu z njunimi bistvenimi lastnostmi in zakonitostmi obstoja.

   OPOMBE

  1. Tu so predstavljene lastnosti tipičnega predstavnika moderne materialistične znanosti, obenem pa mora biti jasno, da znanstvena skupnost ni enotno telo enako mislečih ljudi. Med njimi obstaja veliko različic v načinu razmišljanja. Obstajajo znanstveniki, ki negujejo nenavadne zamisli, kot so 'teoretiki strun', ali takšni kot je Rupert Sheldrake, ki so ga predstavniki znanstvenega ultra-racionalizma označili za heretika. Obstajajo znanstveniki, ki odkrito razpravljajo o duhovnih temah, kot je Fritjof Capra (www.scimednet.org); vendar le-te lahko štejemo med duhovne-znanstvenike.
  2. Rudolf Steiner, A Theory of Knowledge Implicit in Goethe's World Conception, The Anthroposophic Press, 1968
  3. Večina sodobnih prehranskih raziskav je v nasprotju s tem temeljnim znanstvenim pogojem glede objektivnosti iz preprostega razloga, ker je “življenjsko dejstvo, da na področju sodobnih medicinskih raziskav poteka stalno financiranje raziskovalnih projektov, laboratorijev in celotnih akademskih središč s strani prehranske in farmacevtske industrije.”  Vir: glej opombo 6
  4. Odnos medicinske znanosti do placebo učinka je tipičen primer odnosa do subjektivnih vplivov. Čeprav je placebo učinek dokazan s pomočjo samih medicinskih raziskav, je glavna skrb, kako bi izločili njegov 'moteč' vpliv s tako imenovanimi 'dvojno-slepimi kliničnimi preizkusi' (tj. poskusi, kjer niti ljudje, niti zdravniki ne vedo, katere tablete so placebo in katere niso). Ampak – če bi bil placebo pravilno razumljen – bi to vodilo znanstvenike do spoznanja, da ima človeška psiha in duševno življenje resnične učinke na stanje fizičnega telesa, ki se lahko merijo.
  5. David A. Kessler, The End of Overeating, Penguin Books, 2010
  6. Gary Taubes, The Diet Delusion, Vermillion, London, 2008
  7. Obstaja celo medicinska veja, ki priznava obstoj individualnega dela človeškega bitja. Nastanek te veje je sprožila objava knjige Biochemical Individuality (Biokemična individualnost) avtorja Roger J. Williamsa, Ph.D., leta 1956, vendar pa temu pristopu še ni uspelo, da bi postal sestavni del medicinskega raziskovanja.
  8. Rudolf Steiner, Berlin, 28.02.1911; Background to the Gospel of St. Mark, Rudolf Steiner Press, 1968
  9. Glej opombo 6
  10. Obstaja resna ovira za javni dostop do znanstvenih poročil: to je znanstveno/medicinski žargon! Zdi se, kot da pišejo samo za ozki krog strokovnih sodelavcev, in da jih nič ne skrbi, če imajo člani neznanstvene skupnosti izjemne težave pri razvozlavanju o čem pravzaprav govorijo. Zdi se, da se to dogaja celo ljudem, ki delujejo znotraj znanstvenega oz. medicinskega področja, kar je razvidno iz krajše pripombe avtorja medicinske knjige, ki ni medicinski strokovnjak: “Prijatelju, ki je javna zdravstvena avtoriteta in vodja oddelka na eni od glavnih medicinskih šol, sem omenil, da berem povzetke (člankov o medicinskih raziskavah) in diskusije; vse preostalo, kar je vmes, pa mi ni razumljivo. Prijatelj je odgovoril: To je vse, kar kdorkoli od nas naredi.”  Vir: Henry Ehrlich, Food Allergies, 2014