Antropozofska duhovna znanost

KOT VIR ŽIVEGA ZNANJA

Antropozofska duhovna znanost je telo znanja, ki obsega:

♦ pot spoznanja, ki je sposobna združiti dva toka resničnosti svetovnega obstoja – zaznave in ideje;

♦ usklajeno spajanje vseh variant materialističnega in duhovnega svetovnega nazora, ki so veljavne na njihovih specifičnih področjih obstoja;

♦ novo misterijsko modrost, ki je primerna modernemu stanju človeške zavesti, ki vodi do pravega razumevanja sveta in človeka.

Antropozofija kot del realnosti sedanjega časa

Antropozofska duhovna znanost (ali antropozofija ali duhovna znanost) [1] je telo znanja, ki nam ga je posredoval Rudolf Steiner (1961-1925). To znanje je Steiner dosegel s pomočjo študija filozofije in znanosti, pristnega umetniškega pristopa in sposobnostjo zaznavanja duhovnega sveta. Z drugimi besedami rečeno, Steiner je bil izpopolnjen filozof, znanstvenik, umetnik in jasnovidec. Ta kombinacija mu je omogočila neposreden dostop do virov znanja, ki so bili v preteklosti dostopni samo posvečenim v misterijskih centrih, in potem prevede njegova odkritja v moderni jezik, ki je prilagojen razumevanju fizičnega sveta s pomočjo razuma.

Dandanes nam je to obsežno razumevanje sveta in človeka, ki vključuje razlage mnogo plastnih realnosti duhovnega obstoja, dostopno v glavnem preko obsežne zbirke knjig. Med njimi je potrebno ločiti tri vrste knjig:

Ven iz tega velikega obsega znanja so prišle v obstoj tudi praktične iniciative: Waldorfske šole in vrtci, biodinamične kmetije, antropozofske medicinske prakse, Camphills (terapevtske ustanove za ljudi s posebnimi potrebami), nove oblike arhitekture, govora, drame, umetnosti gibanja (evritmija) itd.

Tudi temeljni principi prehrane, ki so predstavljeni na tej spletni strani, so rezultat uvidov, ki so bili doseženi s pomočjo resnega študija antropozofske literature. Zaradi tega razloga je potrebno preskrbeti uvod za tiste, ki niso seznanjeni z osnovnimi značilnostmi antropozofske duhovne znanosti. Začeli bomo s tremi lastnostmi, ki tvorijo osnovno usmeritev za pristop k raziskovanju prehranskih tematik, ki so na voljo na tej spletni strani.

Tri bistvene lastnosti živega znanja

ANTROPOZOFSKA DUHOVNA ZNANOST

KOT POT RESNIČNEGA SPOZNANJA

ANTROPOZOFSKA DUHOVNA ZNANOST

KOT VSEOBSEGAJOČI SVETOVNI NAZOR

ANTROPOZOFSKA DUHOVNA ZNANOST

KOT MODERNA MISTERIJSKA MODROST

   OPOMBE

  1. Vsak resni bralec Steinerjevih del lahko opazi, da je uporabljal različna imena za telo znanja, ki ga je predstavljal javnosti. Tri najbolj pogosta so: antropozofija, duhovna znanost in antropozofska duhovna znanost. To je še en dodaten primer njegove navade opisovanja stvari iz različnih perspektiv. Čeprav se v svojem bistvu ti izrazi nanašajo na isto telo znanja, vsak od njih poudarja določeno lastnost tega znanja.
  2. Steiner je podal okoli 6.500 predavanj, od katerih je bilo zabeleženo okoli 4.900 predavanj. Do leta 2010 je bilo objavljeno v nemških zbranih delih (ki vsebujejo 354 knjig) skoraj 4.000 predavanj; večji del teh predavanj je preveden v angleščino. Predavanja so bila najprej prevedena iz stenografskih zapiskov, ki (z nekaterimi maloštevilnimi izjemami) niso bili kasneje pregledani s strani Steinerja. To pomeni, da lahko vsebujejo nepravilnosti v tekstu zaradi stenografskih napak in izpuščenih besed.